Vzhledem k rostoucím obavám z bezpečnostních rizik pro členy Kongresu byly více než 50 senátorům vydány satelitní telefony pro nouzovou komunikaci, uvedli pro CBS News lidé obeznámení s těmito opatřeními. (Foto: Flickr)

Přístroje jsou součástí řady nových bezpečnostních opatření, která senátorům nabízí seržant Senátu, jenž převzal funkci krátce po útoku na americký Kapitol 6. ledna 2021.

Technologie satelitního telefonu byla nabídnuta všem 100 senátorům. Podle informací CBS News nejméně 50 z nich telefony, které administrativní pracovníci Senátu doporučují senátorům mít během svých cest v těsné blízkosti, přijalo.

Ve výpovědi před senátním výborem pro rozpočtové prostředky minulý měsíc seržantka Senátu Karen Gibsonová uvedla, že satelitní komunikace je nasazována „k zajištění redundantního a bezpečného prostředku komunikace během rušivé události“.

Gibsonová uvedla, že telefony jsou bezpečnostní pojistkou pro případ mimořádné události, která „vyřadí z provozu komunikaci“ v části Ameriky. Z federálních finančních prostředků bude hrazen satelitní vysílací čas potřebný k využívání telefonních přístrojů.

V poradním dokumentu ministerstva vnitřní bezpečnosti se uvádí, že satelitní telefony jsou nástrojem pro reakci a koordinaci vládních služeb v případě „člověkem způsobené“ nebo přírodní katastrofy, která vyřadí komunikaci.

Gibson také otevřel „demonstrační prostor“ v suterénu Russellovy senátní kancelářské budovy, aby senátorům a zaměstnancům nabídl výstavu nových bezpečnostních vylepšení domovské státní kanceláře. V předváděcí místnosti jsou k vidění „tlačítka nátlaku“, zařízení na kontrolu pošty a bezpečnostní skla, která snižují riziko útoků.

Ve svém dubnovém svědectví před senátním výborem Gibsonová sdělila: „Náš tým v roce 2022 zajistil počáteční zlepšení fyzické bezpečnosti pro 31 úřadů a zlepšil stávající zabezpečení pro 52 dalších. Udržování bezpečnostních systémů v dobrém stavu je prioritou a na podporu tohoto úsilí náš tým v roce 2022 provedl více než 622 servisních výjezdů za účelem údržby, oprav nebo testování a kontroly systémů fyzické bezpečnosti státních úřadů.“

Zdroj: cbsnews.com