Zemětřesení o magnitudě 7,8 zasáhlo v noci na středu místního času Aljašský poloostrov. Zároveň bylo vydáno varování před tsunami v okruhu do 300 kilometrů od jeho epicentra. Informovala o tom ve středu agentura AFP. (Foto: Navy.mil)

Podle americké geologické služby USGS se hypocentrum zemětřesení nacházelo v hloubce přibližně 28 kilometrů. Lokalizované bylo ve vzdálenosti zhruba 800 kilometrů jihozápadně od města Anchorage a přibližně 96 kilometrů jihovýchodně od odlehlé osady Perryville. Hlavní otřes byl zaznamenán ve středu o 08.12 h SELČ. Záchvěvy země bylo cítit ve vzdálenosti stovek kilometrů od epicentra.

Výstraha před tsunami platí pro Aljašský poloostrov a jih amerického státu Aljaška. Informace o škodách na majetku či zraněných dosud nejsou k dispozici.

Aljaška se nachází v oblasti tzv. Ohnivého kruhu – podkovovitou řetězce vulkanických pohoří, tektonických zlomů a oceánských příkopů, která obklopuje Tichý oceán.

V roce 1964 tam při zemětřesení o magnitudě 9,2 – vůbec nejsilnějšího v Severní Americe – přišlo o život více než 250 lidí. Toto zemětřesení vyvolalo tsunami, které zasáhlo Aljašský záliv, západní pobřeží USA a stát Havaj.

Zdroj:  abc7.com