Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek prohlásila, že EU se již nenechá vydírat Ruskem v otázce dodávek energie na kontinent. (Foto: Flickr)

Návrhy Moskvy, aby EU platila za ropu a plyn v rublech, nebudou přípustné, protože by se tím obcházely sankce, dodala na dvoudenním summitu vedoucích představitelů EU, na němž se jednalo o ruské válce na Ukrajině a reakci regionu.

„Jednalo by se o jednostranné rozhodnutí a jasné porušení smlouvy,“ uvedla.

„Nedovolíme, aby byly naše sankce obcházeny. Doba, kdy bylo možné využívat energii k našemu vydírání, je pryč.“

Německý kancléř Olaf Scholz dnes již dříve zopakoval připomínky svého ministra energetiky a hospodářství Roberta Habecka, že platba za energie v rublech by znamenala porušení smlouvy.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že země EU budou muset začít platit za energie v rublech v rámci snahy o posílení měny proti dopadům současných sankcí EU.

Ačkoli byl důsledek Putinova prohlášení velmi nejasný, vnesl do již tak chaotického trhu s plynem v EU další prvek nejistoty, uvedl ve své poznámce analytik Vinicius Romana ze společnosti Rystad Energy.

Vzhledem k tomu, že se Evropa kvůli válce snaží zajistit dodávky energie z Ruska, panovaly obavy, že by Putin mohl jako odvetné opatření zastavit toky plynu, přičemž tato země obvykle zajišťuje 40 % potřeb regionu a zároveň pokrývá značnou část jeho poptávky po uhlí a ropě.

Zdroj: montelnews.com