Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že Ukrajina a Rusko zřejmě dosáhly „porozumění“ ve čtyřech ze šesti sporných témat projednávaných během jednání. (Foto: Flickr)

V rozhovoru s novináři při návratu ze summitu NATO v Bruselu Erdogan rovněž uvedl, že v pátek bude hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a o víkendu „nebo [během] prvních dnů příštího týdne“ s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Existuje šest témat jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, zdá se, že mezi nimi existuje porozumění ohledně čtyř témat,“ řekl Erdoğan.

Do jisté míry souhlasí:

  • NATO
  • Částečné odzbrojení
  • Kolektivní bezpečnost
  • Ruský jazyk

Zbývající témata:

  • Krym
  • Donbas

„Nejdříve Ukrajina visela na vlásku, ale později se Zelenskyj začal vyjadřovat, že by mohla vystoupit z NATO. Další otázkou je přijetí ruštiny jako úředního jazyka. Zelenskij to také připustil. Ruština je jazyk, kterým se na Ukrajině mluví téměř všude. Ani v tomto bodě není žádný problém,“ řekl Erdogan.

Erdoğan rovněž uvedl, že Zelenského vyjádření o potřebě referenda o kompromisech s Ruskem bylo „chytrým vedením“. Zelenskyj v pondělí uvedl, že o jakýchkoli ústavních změnách, které se týkají bezpečnostních záruk v zemi, by se muselo rozhodnout v referendu, a ne on sám.

O svém nadcházejícím telefonátu s Putinem Erdogan řekl, že „bychom měli diskutovat a hodnotit“ setkání NATO. „Musíme hledat způsob, jak tuto záležitost uhladit tím, že řekneme ‚udělejte z toho čestný výstup‘,“ řekl Erdoğan.

„Na druhou stranu my (Turecko) rozhodně považujeme použití zbraní hromadného ničení za zločin proti lidskosti,“ dodal.

Zdroj: foxnews.com