Americké velmocenské soupeření s Čínou nabírá na obrátkách, protože Pentagon plánuje rozmístit flotilu bombardérů B-52 s jadernými zbraněmi v severní Austrálii, což je označováno za „signál“ Pekingu, uvedla australská rozhlasová a televizní společnost Australian Broadcasting Corp. (Foto: Flickr)

„Mít bombardéry, které mohou doletět a potenciálně zaútočit na pevninskou Čínu, by mohlo být velmi důležité pro vyslání signálu Číně, že jakékoli její akce nad Tchaj-wanem se mohou také dále rozšířit,“ řekla televizi ABC Becca Wasserová z Centra pro novou americkou bezpečnost.

Pořad australské televizní stanice o aktuálním dění Four Corners odhalil americké dokumenty s podrobnými informacemi o tom, že na letecké základně Tindal jižně od Darwinu v australském Severním teritoriu má být rozmístěno až šest bombardérů B-52 schopných nést jaderné zbraně. Letecká základna by také měla obdržet 100 milionů dolarů na modernizaci prostor pro údržbu a parkování bombardérů, která by měla být dokončena do roku 2026.

„Schopnost nasadit bombardéry amerického letectva v Austrálii vysílá protivníkům silný signál o naší schopnosti vysílat smrtící vzdušnou sílu,“ uvedlo americké letectvo v rozhovoru pro Four Corners.

Mezitím senátor za Zelené David Shoebridge napsal na Twitteru:

„Jedná se o nebezpečnou eskalaci. Austrálie se tím stává ještě větší součástí globální hrozby jaderných zbraní pro samotnou existenci lidstva – a zvyšováním vojenského napětí dále destabilizuje náš region.“

Těžké bombardéry dlouhého doletu vysílají Číňanům jasný „signál“, že Američané a jejich spojenci „plánují válku s Čínou“, vysvětlil pro Four Corners Richard Tanter, vedoucí výzkumný pracovník Nautilus Institute a protijaderný aktivista.

Nedávný článek v australském listu Financial Review s názvem „Australské spojenectví v Asii je příběhem dvou regionů“ poukazuje na to, že čipová omezení Bidenovy administrativy vůči Číně, která mají rozdrtit její technologické schopnosti, „jsou jednoznačně novou studenou válkou“. Podle něj Austrálie složitě žongluje s tím, že musí vyhovět svému hlavnímu obchodnímu partnerovi Číně a hlavnímu bezpečnostnímu partnerovi USA, zatímco Washington tlačí na Canberru a další země v regionu, aby se distancovaly od Pekingu.

Kromě bombardérů Austrálie, Velká Británie a USA nedávno oznámily novou bezpečnostní dohodu známou jako AUKUS, která australské armádě umožní do roku 2040 pořídit flotilu jaderných ponorek.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v pondělí na tuto zprávu reagoval a nebyl z ní příliš nadšený:

„Krok USA eskaluje regionální napětí, vážně podkopává mír a stabilitu v regionu a může vyvolat závody ve zbrojení v regionu.“

Rozšiřující se působnost americké armády v severní Austrálii ukazuje snahu Washingtonu vybudovat „přátelský kruh“ bombardérů a stíhaček stealth kolem Číny.

Zdroj: abc.net.au