Kyjev plánuje novou plavbu ukrajinských lodí přes Kerčský průliv. Oznámil to Oleksandr Turčynov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. O události informovala ruská média. (Foto: Wikipedia)

Kyjev plánuje novou plavbu ukrajinských lodí přes Kerčský průliv. Oznámil to Oleksandr Turčynov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. O události informovala ruská média.

Když Turčynov odpovídal na otázku, zda je možné, že se bude podobný krok opakovat, tak zdůraznil, že by se s ním nemělo otálet.

„Nabízíme i našim partnerům, aby se také podíleli na této plavbě z ukrajinských přístavů v oblasti Černého moře do ukrajinských přístavů na pobřeží Azovského moře," prohlásil tajemník v rozhovoru pro BBC.

Podle jeho názoru úřady vyzvou zástupce OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) a dalších mezinárodních organizací, aby se dané plavby lodí zúčastnili.

„Zatím zůstala tato naše iniciativa bez odpovědi. Já však doufám, že k nám při další plavbě ukrajinských válečných lodí přes Kerčský průliv vyšlou alespoň své pozorovatele," řekl Turčynov.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo slova Turčynova za absolutně nezodpovědná. Rezort uvedl, že takové prohlášení přispěje pouze ke zhoršení situace.

V pondělí Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí, uvedl, že Ukrajina připravuje ozbrojenou provokaci na hranici s Ruskem. Ta má být podle jeho slov naplánována na konec prosince.

Poslední velkou provokaci uspořádal Kyjev dne 25. listopadu, kdy ukrajinské vojenské lodě Berďansk, Nikopol a Jany Kapu porušily státní hranici Ruska, několik hodin prováděly nebezpečné manévry a ignorovaly zákonné požadavky ruských úřadů.

Následkem toho bylo přijato rozhodnutí tyto narušitele zadržet. Na palubě bylo celkem 24 členů armády, včetně pracovníků Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všichni byli zatčeni a obviněni z porušení státní hranice.

Kyjev následně obvinil Moskvu z agrese. Ukrajinská vláda vyhlásila válečný stav na území deseti oblastí. Tento režim dovoluje dočasně omezit ústavní práva a svobodu občanů, včetně práva na účast ve volbách.

Vladimir Putin označil incident v Kerčském průlivu za předem naplánovanou provokaci, která souvisí s malými šancemi Petra Porošenka v blížících se prezidentských volbách. Ruský prezident prohlásil, že pohraničníci plnili své povinnosti ohledně ochrany státní hranice.

Zdroj:  foxnews.com