Nebezpečí jaderné konfrontace se v poslední době značně zvýšilo, USA se vzdávají termínu „strategická stabilita“, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. (Foto: Flickr)

„Souhlasím s tím, že jaderné nebezpečí se v poslední době podstatně zvýšilo a že situace v oblasti bezpečnosti a mezinárodní strategické stability zjevně degraduje. Příčiny jsou všem jasné: USA si chtějí vrátit globální dominanci a dosáhnout vítězství v tom, čemu říkají soupeření velmocí, vzdávají se termínu strategická stabilita a označují to za strategické soupeření. Chtějí zvítězit,“ řekl Lavrov v průběhu online zasedání Primakovského cyklu přednášek.

Podotkl, že USA provádějí demontáž veškeré architektury kontroly zbrojení.

Lavrov rovněž prohlásil, že USA nemohou už dva roky potvrdit oficiálně tezi ruské strany o nepřípustnosti rozpoutání jaderné války, a Moskva je tím znepokojena.

„Nás zvláště znepokojuje již dvouleté odmítnutí USA znovu potvrdit základní zásadu, postulát o tom, že v jaderné válce nemohou být vítězové, a nesmí tedy být nikdy rozpoutána,“ řekl Lavrov.

Podle slov ruského ministra zahraničí tento návrh vyhotovený na papíře v duchu toho, o čem se domluvili představitelé vedení USA a SSSR ještě v minulém století, „čeká již v průběhu dvou let na schválení americké strany“.

Teze o nepřípustnosti jaderné války byla obsažena ve společném prohlášení, s nímž vystoupili sovětský předák Michail Gorbačov a prezident USA Ronald Reagan v Ženevě v roce 1985.