Děsivá nová stealth ponorka, která bude vyzbrojena hypersonickými raketami s jaderným pohonem, poprvé vyplula na moře. (Foto: Sevmash)

NATO je v pohotovosti poté, co nová ruská supermoderní ponorka stealth tento týden absolvovala první námořní zkoušky. Ponorka Archangelsk, jedno z nejnovějších plavidel typu Yasen-M, je významnou posilou pro námořnictvo Vladimira Putina, které utrpělo ponižující ztráty během války s Ukrajinou.

Panují obavy, že ponorka s jaderným pohonem a řízenými střelami by mohla být pro západní protivníky nezjistitelná. Podle odborníků bude Archangelsk během krize představovat obzvláště vážnou hrozbu pro vojenské základny NATO, námořní konvoje a kritickou infrastrukturu na pevnině.

Nové plavidlo prezidenta Putina bude vybaveno smrtícími „nezastavitelnými“ jadernými střelami o rychlosti 6 670 km/h a ke zbytku ruského námořnictva se připojí ještě letos. Ponorka bude umístěna na ponorkové základně v Zapadnaja Litsa, která se nachází jen 60 km od hranic se zemí NATO – Norskem.

Bude vyzbrojena raketami Tsirkon, známými také pod názvem Zircon – ruskými hypersonickými raketami schopnými jaderné střelby.

Začátkem tohoto týdne se objevily záběry, na nichž Arkhangelsk provádí své první námořní zkoušky v uzavřeném městě Severodvinsk na Bílém moři, kde byl zkonstruován.

Jedná se o nejnovější šavlový tah námořnictva prezidenta Putina.

Minulý týden se Riši Sunakovi dostalo přísně tajné instruktáže poté, co byla u pobřeží Skotska identifikována ruská jaderná ponorka.

Kazaň, další nejmodernější ponorka třídy Jasen, byla odhalena 5. června a sledována námořním pozorovacím letounem RAF.

Směřovala k západnímu pobřeží Irska do Skotska a proplouvala v blízkosti britské jaderné námořní základny Faslane.

Vojenští velitelé se obávali, že toto 13 800 tun vážící plavidlo sondovalo slabiny na krajním křídle NATO.

Jedná se o stejnou ponorku, která začátkem tohoto týdne zakotvila na Kubě. Fregata Admirál Gorškov a ponorka s jaderným pohonem Kazaň dorazily do Havany ve středu poté, co v Atlantském oceánu prováděly výcvik „vysoce přesných raketových zbraní“.

Zdroj: express.co.uk