Saúdská Arábie se podle médií rozhodla neobnovit 50letou petrodolarovou dohodu se Spojenými státy, která vypršela v neděli 9. června. (Foto: Flickr)

Tato historická dohoda, která byla původně podepsána 8. června 1974, sehrála klíčovou roli v nastolení globální ekonomické dominance USA.

Ve zkratce:

  • Saúdská Arábie ukončuje 80letou petrodolarovou dohodu s USA
  • Dohoda umožňovala prodej saúdské ropy pouze v amerických dolarech
  • Saúdové nyní mohou používat jiné měny, jako jsou RMB, eura atd.

Pozadí:

Původní dohoda zřizovala společné komise pro hospodářskou spolupráci a řešila vojenské potřeby Saúdské Arábie. Američtí představitelé doufali, že bude Saúdskou Arábii motivovat ke zvýšení produkce ropy a posílení hospodářských vazeb s arabskými zeměmi.

Změna politiky:

Tím, že se Saúdská Arábie rozhodla tuto smlouvu neprodloužit, může nyní prodávat ropu a další zboží v různých měnách, jako jsou čínské jüany, eura, jeny a jüany, a ne pouze v amerických dolarech. Spekuluje se také o možném využití digitálních měn, jako je bitcoin, pro transakce.

Širší důsledky:

Toto rozhodnutí znamená významný odklon od systému petrodolaru, který byl zaveden v roce 1972, kdy USA oddělily svou měnu od zlata.

Projekt mBridge:

Saúdská Arábie se rovněž připojila k projektu #mBridge , iniciativě spolupráce zkoumající platformu digitální měny sdílené centrálními a komerčními bankami. Cílem tohoto projektu je usnadnit okamžité přeshraniční platby a devizové transakce pomocí technologie distribuované účetní knihy.

Závěr:

Rozhodnutí Saúdské Arábie ukončit dohodu o petrodolaru znamená začátek významné změny v globální ekonomické dynamice. Tento krok by mohl změnit podobu globálního ekonomického vlivu.

Co si myslíte o tom, že se Saúdská Arábie vzdá dolaru?

Zdroj: indiatoday.in