Srbský prezident prohlásil, že Srbsko „nikdy nebylo ve složitější a obtížnější situaci [s Kosovem] než dnes“. (Foto: Twitter)

V Mitrovici na severu Kosova se v neděli odpoledne ozývaly sirény leteckého poplachu a podle zpráv místních médií byla v celé oblasti vidět velká přítomnost záchranářských vozidel.

Pozadí incidentu je nejasné.

Kosovská policie v neděli večer oznámila, že uzavřela pro dopravu hraniční přechody Bernjak a Jarinje kvůli zátarasům zřízeným na těchto silnicích. Ostatní hraniční přechody podle policie fungují normálně.

O sirénách se policie nezmínila a neposkytla žádné další podrobnosti.

Sirény se objevily v době, kdy se kosovští představitelé připravovali požadovat, aby Srbové, kteří navštíví Kosovo, nahradili během pobytu v zemi své srbské pasy dočasnými průkazy totožnosti a aby srbské poznávací značky v zemi byly nahrazeny kosovskými poznávacími značkami.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v neděli podle televize N1 prohlásil, že Srbsko „nikdy nebylo ve složitější a obtížnější situaci [ohledně Kosova] než dnes“.

Vučić požádal všechny strany, aby zachovaly mír, ale varoval, že „pokud nechtějí zachovat mír, říkám vám – Srbsko zvítězí“.

Kromě toho v neděli srbský politik Vladimir Đukanović na Twitteru napsal: „Vše nasvědčuje tomu, že Srbsko bude nuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil.“

Později během dne Đukanović na Twitteru napsal: „Pane, pomoz našim lidem v Kosovu a Metohiji. Informace, které přicházejí, jsou strašné,“ aniž by upřesnil, o co jde.

Zdroj: jpost.com