NATO hodlá přijmout novou vojenskou strategii kvůli „jaderné hrozbě“ ze strany Ruska. V interview pro německé noviny Welt am Sonntag o tom hovořil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. (Foto: USS)

„Tento týden vojenští odborníci přijali rozhodnutí o (zavedení – pozn.red.) nové vojenské strategie pro alianci,“ řekl generální tajemník NATO.

Podle jeho slov je důvodem takového kroku „jaderná hrozba“, která údajně přichází na adresu západních zemí z Ruska. Kromě toho se aliance setkává s novými výzvami na východě a na jihu, řekl Stoltenberg.

„Jde o to, abychom i v budoucnu byli připraveni k obraně a zajistili stabilitu. To částečně vyžaduje nové vojenské koncepce,“ dodal.

Dříve zástupci aliance ani jednou neobvinili Moskvu z přípravy plánů použití jaderných zbraní.

V březnu vrchní velitel spojených sil NATO v Evropě generál Curtis Scaparrotti prohlásil, že preventivní raketový útok umožní Moskvě dosáhnout „rychlých vítězství nad slabšími sousedy“.

Žádné argumenty na podporu svých slov však neuvedl.

USA, které jsou členem NATO, však myšlenku na preventivní úder neodmítají.

Jak bylo řečeno na zasedání Senátu předsedou Sjednoceného výboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil generálem Josephem Dunfordem, tato politika ztěžuje nepříteli rozhodnutí o útoku na Spojené státy.

Ruská vláda nejednou zdůraznila, že jaderné zbraně považuje pouze za prostředek obrany

. Jak vysvětlil prezident Vladimir Putin, ruská jaderná doktrína neobsahuje provedení preventivního útoku: Moskva teoreticky může použít jadernou zbraň pouze jako odpověď.

Zdroj:  welt.de