Miliardář a agitátor George Soros napsal v deníku Wall Street Journal článek, v němž hájí „své“ okresní prokurátory před obviněními, že jejich měkký přístup k trestné činnosti je příčinou prudkého nárůstu kriminality v celé zemi. (Foto: Flickr)

„Již více než 30 let, co působím jako filantrop, se angažuji v úsilí o reformu trestněprávního systému … Přesto je náš systém plný nespravedlností, které nás všechny činí méně bezpečnými,“ píše Soros a dodává: „Musíme si uvědomit, že černoši v USA jsou pětkrát častěji posíláni do vězení než běloši. To je nespravedlnost, která podkopává naši demokracii.“

V posledních letech se reformně smýšlející státní zástupci a další představitelé orgánů činných v trestním řízení v celé zemi sdružují kolem programu, který slibuje větší účinnost a spravedlnost. Tento program zahrnuje upřednostnění zdrojů trestněprávního systému na ochranu lidí před násilnou trestnou činností. Nabádá k tomu, abychom drogovou závislost považovali za nemoc, nikoli za zločin. A usiluje o ukončení kriminalizace chudoby a duševních nemocí.

Podle Sorose, který se odvolává na „nejpřísnější akademickou studii“, „násilná kriminalita v posledních letech obecně rychleji roste v jurisdikcích bez reformně smýšlejících státních zástupců“ a „počet vražd nejrychleji roste v některých republikánských státech vedených politiky, kteří jsou tvrdí vůči zločinu“.

Všimněte si důrazu na „rostoucí“ oproti „historicky nejvyšším hodnotám“, které zažila velká města pod dohledem „svých“ státních zástupců.

Co dalšího Sorosovi vyčítá?

  • „Znepokojivý nárůst duševních chorob mezi mladými lidmi v důsledku izolace, kterou způsobují Covidovy uzavírky“.
  • „útlum policejních opatření v důsledku veřejných protestů proti reformě trestního soudnictví“.
  • a „nárůst obchodu se zbraněmi“.

Až na to, že Sorosovi státní zástupci jsou tak všeobecně špatní, že jim hrozí odvolání. V roce 2020 pod vedením Sorosem financovaného okresního prokurátora George Gascóna zaznamenalo město Los Angeles 36% nárůst počtu vražd, z čehož šerif okresu LA Alex Villanueva viní právě prokurátora.

Podle Villanuevy je rozsáhlý nárůst kriminality přímým důsledkem Gascónova zvolení do funkce státního zástupce okresu LA a jeho neschopnosti stíhat trestné činy. Od Gascónova nástupu do funkce bylo zamítnuto 2 690 případů – asi 30 procent – „které by normálně prošly,“ řekl deníku Epoch Times.

Gascónův pokus „nově pojímat veřejnou bezpečnost“ pomocí řady nových opatření či směrnic byl široce kritizován zástupci okresních prokurátorů, právníky, současnými i bývalými úředníky a rodinami obětí. Nyní státní zástupce čelí odvolání (které pozorovatelé voleb nebudou moci sledovat).

V San Francisku zaznamenal Sorosem financovaný státní zástupce Chesa Boudin záplavu odchodů ze svého úřadu kvůli své politice reformy trestního soudnictví.

Boudin vedl kampaň na platformě ukončení masového věznění, zrušení peněžitých kaucí a slíbil vytvořit komisi, která by přezkoumávala rozsudky a případná nespravedlivá odsouzení. Po svém zvolení v listopadu 2019 Boudin oznámil, že upustí od stíhání drogových případů, případů tzv. kvality života a majetkových trestných činů.

Pod jeho vedením se v letech 2020 a 2021 zvýšil počet vloupání do vozidel v některých částech města o 100-750 %, přičemž počet nahlášených krádeží vozidel dosáhl v květnu 2021 počtu 1 891 – více než dvojnásobku oproti 923 krádežím nahlášeným v květnu 2020.

San Francisco také v loňském roce zaznamenalo jeden z největších nárůstů počtu vloupání mezi velkými městy, a to o 47 % – tento trend pokračuje i letos. Počet smrtelných a nefatálních střelných zranění v prvních šesti měsících letošního roku vzrostl oproti předchozímu roku o více než 100 procent, z 58 na 119, uvedl šéf městské policie na červencové tiskové konferenci.

V roce 2021 zemřelo ve městě na předávkování drogami více než 700 lidí, což je podle hlavního soudního lékaře rekord, který bude letos pravděpodobně překonán.

Rudy Giuliani – bývalý starosta New Yorku, který se proslavil masivním snížením kriminality (a který si v minulosti se Sorosem vyměňoval ostny), nenechává miliardáře na holičkách.

„Pokud je někdo zodpovědný za rekordní nárůst vražd a násilí v amerických městech, je to George Soros,“ uvedl Giuliani v pondělním tweetu.

„Hlavní přispěvatel BLM, Antify, Demokratické strany, Bidena, Harrisové a asi 40 prokriminálních státních zástupců. Krev je na jeho rukou,“ dodal.

Mezitím mají občané ve velkých městech (možná krátkou) příležitost požádat o povolení ke skrytému nošení v důsledku červnového rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který zrušil dlouholetý požadavek New Yorku, aby k tomu lidé prokazovali „zvláštní potřebu“.

Vzhledem k prudkému nárůstu kriminality pod vedením Sorosem financovaných státních zástupců je nyní možná více než kdy jindy nutné.

Zdroj: zerohedge.com