Americký ministr obrany Jim Mattis je otevřen k prvním jednáním ministrů obrany USA a Ruska. Pokud se tato schůzka uskuteční, bude první od roku 2016.

Úředníci z USA nazývají tento krok možností pro rozšíření komunikace mezi Washingtonem a Moskvou, uvádí agentura Reuters.

Taková možnost se objevila po summitu Putina a Trumpa, který se konal v pondělí v Helsinkách, kde se oba lídři snažili uvolnit napjaté vztahy mezi Ruskem a USA. Trump byl v USA těžce kritizován, protože během summitu se nedotkl tématu ruského vměšování do prezidentských voleb USA v roce 2016. Tato obvinění Moskva popírá.

Diskuse ruského ministra obrany Sergeje Šojgu  a jeho amerického protějška Mattise by byla dalším krokem k vytvoření pravidelnější politické komunikace na nejvyšší úrovni mezi dvěma jadernými mocnostmi, jejichž vztahy se v posledních letech stále zhoršovaly.

Od roku 2015 probíhala vojenská jednání mezi Ruskem a USA jen mezi velitelem Generálního štábu Ruska Valerijem Gerasimovem a předsedou náčelníků Generálního štábu a námořního velitele USA Josephem Dunfordem.

Naposledy spolu Gerasimov a Dunford mluvili telefonicky 14. června, a téte a téte na helsinském summitu.

Rusko získává politické dividendy ze svých úspěchů na Krymu, jehož národ se rozhodl vrátit do Ruské Federace, a v Sýrii, kde ruská armáda pomohla ukončit občanskou válku syrskému prezidentovi Bašaru Asadovi, který Vladimira Putina požádal o takovou pomoc v roce 2015.

Zdroj:  cnn.com