List National Interest ohodnotil modernizaci ruského tanku T-80.

Jak se uvádí v článku s názvem „T-80 — není vtip", někteří odborníci považovali tank za nedokončenou zbraň, která naléhavě potřebuje podstatnou modernizaci. Uvedli, že je ale příliš brzy na to jej odepsat, a to i přes vznik platformy Armata.

Podle odborníků se pro ruské klima tank T-80 hodí mnohem více než T-72 či T-90. Je to způsobeno zejména tím, že dieselové motory musí být zahřáty po dobu asi 45 minut při teplotě —30 stupňů Celsia, zatímco T-80 s plynovou turbínou je připraven k boji již minutu po startu. Autor článku také poznamenal, že i pracovní podmínky jsou pro posádku T-80 při nízkých teplotách mnohem pohodlnější.

National Interest uvádí různé modernizace tanku T-80U. Mezi nimi je zakomponován i Objekt 640 Černý orel. Stroj měl prodloužené tělo a podvozek, což umožnilo posílit přední pancíř a byl vybaven pokročilejším automatickým mechanismem nabíjení. Sériová výroba tohoto modelu ale nebyla zavedena.

V článku se píše, že jedinou sériově vylepšenou verzí tanku T-80U byl model T-80UA, který získal aktualizovaný systém řízení palby a používal novou munici. Mimo to již dříve ministerstvo obrany oznámilo možnou modernizaci T-80UE1. Autor dospěl k závěru, že zprávy o tom, jak je T-80 zastaralý, jsou dost přehnané.

Zdroj:  nationalinterest.org