V návaznosti na krizi, k níž došlo v Afghánistánu, bývalý americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že prezident Joe Biden by měl rezignovat. (Foto: Flickr)

Trump ve svém prohlášení zmínil, že zhroucení afghánského hlavního města Kábulu bez jakéhokoli odporu Talibanu se zapíše jako jedna z největších porážek v historii Spojených států amerických.

„To, co Joe Biden udělal s Afghánistánem, je legendární. Zapíše se to jako jedna z největších porážek v americké historii,“ uvedl Trump v prohlášení několik hodin poté, co Taliban v noci na neděli obsadil prezidentský palác v Kábulu a zvolený vůdce země Ašraf Ghaní údajně uprchl s nejvyššími představiteli do Tádžikistánu.

Donald Trump poté vyzval Joea Bidena k rezignaci. „Je čas, aby Joe Biden potupně odstoupil,“ řekl Trump a zároveň uvedl pět důvodů, které jsou následující.

  • Afghánská krize
  • „Obrovský“ nárůst případů Covid-19 v USA
  • „Katastrofa“ na hranicích
  • „Zničení“ energetické nezávislosti
  • „Ochromená“ ekonomika

Poté, co byl před 20 lety svržen americkou armádou, se v Afghánistánu opět usadil Taliban.

Více než dva týdny před termínem 31. srpna, který Biden stanovil pro ukončení stahování amerických vojsk z Afghánistánu, převzal Taliban v neděli (15. srpna) kontrolu nad Kábulem.

K tomu lze poznamenat, že to byla právě Trumpova administrativa, která v roce 2020 v Dauhá zprostředkovala dohodu s Tálibánem, podle níž USA souhlasily se stažením všech svých vojáků do května 2021 výměnou za různé bezpečnostní záruky ze strany militantů.

Po nástupu do funkce na začátku letošního roku Biden termín stažení odložil a nekladl si žádné podmínky.

Donald Trump Bidena opakovaně kritizoval a prohlásil, že kdyby byl stále prezidentem USA, bylo by to „mnohem jiné a mnohem úspěšnější stažení“.

Bidenova administrativa na svou obranu poukázala na to, že Trump vyjednal dohodu o vystoupení z Dohá a že většina Američanů podporuje ukončení „věčných válek“.

Zdroj: timesnownews.com