13. srpna místního času začala americká ambasáda v Kábulu stahovat velké množství diplomatů. „Citlivé materiály“ byly odesílány do drtiče a spalovny. (Foto: ilustrační/archiv)

Tato situace připomínala „situaci v Saigonu“, kdy Američané prchali z Vietnamu.

Koncem dubna 1975 se válka ve Vietnamu chýlila ke konci. Vietnamská lidová osvobozenecká armáda obklíčila Saigon a Spojené státy pomocí helikoptér evakuovaly lidi na střeše ambasády. Ambasáda byla přeplněna Vietnamci, kteří se chtěli evakuovat s Američany. Americký úředník udeřil pěstí Vietnamce, který bojoval o místo, z helikoptéry.

Jak je uvedeno v článku ze 14. srpna v amerických „New York Times“, situace v Afghánistánu dala americkým spojencům větší povědomí o tom, že Spojené státy jsou nespolehlivé.

V roce 2001 zahájily Spojené státy válku v Afghánistánu z důvodu boje proti terorismu, svrhly režim Tálibánu a dobyly leteckou základnu Bagram z jeho rukou. Najednou mohla základna pojmout 100 tisíc amerických vojáků a vojáků NATO. Ve špičce na základě každý den startovaly a přistávaly desítky stíhaček, UAV a transportních letadel. Je to již dlouho, co se jednotky Spojených států a NATO ze základny stáhly.

Někteří místní obyvatelé recyklují zbytky věcí, které zanechala americká armáda.

Spojené státy za 20 let provedly takzvanou demokratickou transformaci Afghánistánu a založily takzvanou demokratickou republiku západního stylu. O 20 let později je však Afghánistán stále konfliktní a turbulentní zemí.

Těchto 20 let přineslo do Afghánistánu vážné humanitární katastrofy: Od roku 2019 bylo v Afghánistánu zabito více než 40 tisíc civilistů, bylo zraněno více než 60 tisíc lidí a asi 11 milionů lidí se stalo uprchlíky.

Za těchto 20 let bylo zabito více než 2000 amerických vojáků, více než 20 tisíc amerických vojáků bylo zraněno a byl vyplýtván více než 1 bilion amerických dolarů. Válka v Afghánistánu také přinesla americkému lidu velké trauma.

V této válce není vítěz, ale svět se opět stal svědkem obrovské ničivé síly Spojených států vůči mezinárodnímu řádu.

Zdroj: theguardian.com