Ministr spravedlnosti Søren Pape Poulsen z Konzervativní lidové strany sice přiznal, že nedávno vláda přijala opatření, jejichž cílem je zjednodušit a usnadnit deportace, ale přiznal, že země čelí „velkému problému“ s kriminalitou migrantů. (Foto: Youtube)

Vyjádření ministra Poulsena reaguje na nově zveřejněnou studii, která zjistila, že somálští migranti jsou největší zahraniční komunitou v Dánsku, která má je odsouzena za násilné trestné činy, přičemž v letech 2014 až 2018 bylo odsouzeno 916 Somálců, což je 3,6krát vyšší pravděpodobnost spáchání násilných trestných činů než u dánských muži stejného věku podle zprávy dánského deníku BT.

Po Somálcích jsou nejvíce trestáni Iráčané a Turci.

Na rozdíl od mnoha jejich západoevropských vládních politiků se dánští politici nepokoušejí problém zastírat.

„Data jasně ukazují, že existuje velký problém s trestanými cizinci, které bychom neměli mít v naší společnosti,“ řekl ministr spravedlnosti, zatímco obhajoval migrační politiku dánské vlády.

Poulsen také zmínil, že nedávno navrhl v dánském parlamentu návrh zákona, který by soudcům umožnil vyhostit ty migranty, kteří se nedostaví k soudu.

„Posílili jsme pravidla vyhoštění, abychom mohli snadněji vyhnat cizince,“ řekl.

Nově zvolený europoslanec Peter Kofold z populistické Dánské lidové strany také komentoval statistiky, které ukázaly, že somálští migranti byli v předchozích pěti letech odsouzeni za 1111 trestných činů.

„Tohle jsou docela divoká čísla, ta, která BT odhalila. Upozorňuji, že Dánská lidová strana, již několik let poukazovala na to, že v Dánsku máme problém s přistěhovalectvím z řady zemí Afriky a Středního východu, “řekl Kofod.

„Je to tragické a na to musíme reagovat. Musíme to udělat tak, že pošleme lidi zpět domů a nebudeme přijímat nové. Musí to být tvrdé kdy po mnoha letech Dánsko a zbytek západní Evropy přijali příliš mnoho přistěhovalců z určitých oblastí, “dodal Kofod.

V roce 2018 se dánský ministr pro migraci Inger Støjberg obrátil přímo na somálské migranty v Dánsku a vyzval je, aby se vrátili do svých domovů,  „pokud již nepotřebujete naši ochranu vašeho života a zdraví a nejste již ohroženi ve vaší domovské zemi,  konkrétně v Somálsku, musíte se samozřejmě vrátit domů a obnovit zemi, ze které jste přišli. “

Jednotlivci z dánské sociální liberální strany mají podobné názory a tvrdí, že zahraniční zločinci musí opustit Dánsko.

„Problémem však je, že existují země, do kterých nemůžeme deportovat lidi. To platí například pro Somálsko a Sýrii,“ uvedl Rod.

Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen také tuto otázku zvážil a řekl, že i když by raději upřednostňoval somálské přistěhovalce ze své země, tak ale rozhodně by nevylučoval možnost nucených deportací.

Podle statistik Dánsko bylo doroku 2019 téměř 800.000 - více než 13 procent - celkového počtu z 5,8 milionu obyvatel Dánska tvořeno přistěhovalci a jejich potomky. Z těch 800.000 lidí, 500.000 byli non-západní přistěhovalci.

Zdroj: pz.cz