Západní země začaly válku v Libyi na základě „fake news“ o masakrech a zločinech Kaddáfího režimu k prosazení svých vlastních zájmů, řekl expert v oblasti mezinárodního práva, Daniel Lagot. Zároveň, a to navzdory skutečnosti, že v důsledku války byl zcela zničen silný africký stát a vykonána poprava jeho vůdce, válečné zločiny samotných západních zemí stále zůstávají nepotrestány.


Avšak místo toho, aby mse přešlo na příměří a vyjednávání mírového předání moci, jak to požadovala rezoluce OSN, podpořila intervenci „pro ochranu civilního obyvatelstva“, západní země „pokračovaly ve válce až do samého konce“ a tvrdily, že jinak Kaddáfí znovu začne masakry, které, jak expert zdůraznil, ve skutečnosti neeexistovaly.

Výsledkem války bylo nejen svržení režimu, který byl zodpovědný za porušování lidských práv, ale také zničení státu, který je ještě v roce 2010 prokázal vysokou míru hospodářského růstu, poskytoval práci pro dva miliony přistěhovalců z Afriky a dokonce se podílel na vytváření nezávislých finančních institucí na africkém kontinentu.

To poslední však mohlo být v rozporu se západními zájmy, domnívá se Lagot. Jak lze vidět z e-mailů Hillary Clintonové, tehdejší americká ministryně zahraničí bylo vytvoření jednotné africké měny, která by byla alternativou k dolaru a západoafrickému franku, nutné zabránit.

Odborník v oblasti práva poznamenal, že Mezinárodní trestní soud, na který OSN přenesla úkol stíhat pachatele závažných trestných činů, se dosud nevyslovil o odpovědnosti západních zemí a jejich spojenců za válku v roce 2011, a „jak bylo jeho zvykem“ stále odpovídá, že se to „studuje".

„Fakta ukazují, že západní země provádějí zásahy pro své vlastní zájmy, zatímco vyprávějí o příčinách humanitární povahy," domnívá se expert. Přičemž se spojenci Západu nestávají předmětem humanitárního zásahu intervence, nehledě na to, že se v těchto zemích porušují lidská práva. Týká se to turecka, které provádí operave v Afrinu proti Kurdům a Saúdské Arábie, „které Francie dodává zbraně navzdory jejím zločinům v Jemenu".

Co se týče Sýrie, podle autora se mohlo zabránit tragédii, která zabila 350 000 lidí, podporou procesu vyjednávání o mírovém přechodu moci v roce 2012. „Proč bylo nutné čekat na rok 2015 a intervenci Ruska, aby se zahájily jednání o uspořádání voleb pod kontrolou mezinárodního společenství?" zeptal se Lagot.

Mezinárodní spravedlnost je považována za velký úspěch lidstva, neboť umožňuje obnovit spravedlnost vůči obětem a slouží jako varování potenciálním zločincům. Ostatně mnoho válek obvykle končí jednáním a širokou amnestii, poukázal autor. V případech, kdy je ve válce jasný vítěz, soudí výhradně poražené. A otázka, zda je třeba soudit za válečné zločiny, bez ohledu na „dobré úmysly" strany, která je spáchala, je stále nevyřešená.