Současný americký prezident Trump po cenzuře svého účtu na Twitteru pronesl proslov k národu, přinášíme jej v českém znění: (Foto: Twitter)

Na úvod bych se chtěl věnovat ohavnému útoku na hlavní město Spojených států, stejně jako všech Američanů, jsem pobouřen násilím, protiprávností a chaosem. Okamžitě jsem nasadil Národní gardu a Federální policii, abych zajistil budovu a zahnal vetřelce. Amerika je a vždy musí být národem zákona a pořádku.

Demonstranti, kteří napadli hlavní město, znečistili sídlo americké demokracie těmi, kteří se podíleli na násilných a ničivých činech. Nereprezentuje naši zemi. A ti, kteří porušili zákon, na to doplatí.  Emoce jsou vysoké. Nyní však musíme ochladit svou mysl a obnovit klid. Musíme se vrátit k podnikání v Americe.

Moje kampaň rázně pronásledovala všechny legální kanály, aby zpochybnila výsledky voleb. Mým jediným cílem bylo zajistit integritu voleb. Takto jsem bojoval za obranu americké demokracie. Stále pevně věřím, že musíme reformovat naše volební zákony, abychom ověřili totožnost a oprávněnost všech voličů a zajistili důvěru a důvěru ve všechny budoucí volby.

Kongres nyní potvrdil výsledky a nová vláda se ujme funkce 20. ledna. Nyní se soustředím na zajištění plynulého, uspořádaného a bezproblémového přechodu moci. Tento okamžik vyžaduje uzdravení a smíření.

Rok 2020 byl pro naše lidi náročným obdobím. Hrozivá pandemie obrátila životy našich občanů naruby, uvěznila miliony lidí v jejich domovech, poškodila naše hospodářství a zabila bezpočet životů. Abychom překonali tuto pandemii a obnovili největší ekonomiku světa, musíme všichni spolupracovat.

Bude to vyžadovat obnovený důraz na občanské hodnoty patriotismu, víry, lásky, komunity a rodiny. Musíme oživit posvátné pouta lásky a loajality, které nás jako národní rodina spojují s občany naší země.

Sloužit jako váš prezident bylo pro mě celoživotní poctou a pro všechny mých úžasných podporovatelů. Vím, že jste zklamaní, ale také chci, abyste věděli, že naše neuvěřitelná cesta teprve začala.

Děkuji. Bůh vám žehnej. A Bůh žehnej Americe.