Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil pozici zemí EU v OSN ohledně rezoluce o Smlouvě o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) za „falešně pochopenou solidaritu“.

Lavrov v rozhovoru pro televizi Rossija 1 prohlásil, že evropské země zatím nejsou připraveny k samostatnosti v praktické činnosti a následují USA dokonce i v takových případech, kdy to protiřečí jejich zájmům. Podle názoru ministra je toho příkladem například hlasování evropských zemí o ruské rezoluci v OSN.

„Nejvíce obav ohledně rozhodnutí USA odstoupit od smlouvy jsme slyšeli v Evropě. Ale celá Evropská unie hlasovala proti našemu návrhu, což znamená, že hlasovala, aby smlouva INF byla zrušena a Evropa se ocitla pod nebezpečím rozmístění amerických raket, které jsou zakázány touto smlouvou," řekla hlava ruské diplomacie.

Sergej Lavrov také dodal, že příštím krokem Ruska budou odvetná opatření.

„Není to naše řešení. Ale v evropských hlavních městech pravděpodobně nechápou hrozbu pro bezpečnost Evropanů. Proto se nedá vysvětlit jejich hlasování proti našemu návrhu ničím jiným, než falešně pochopenou solidaritou," zdůraznil Lavrov.