Prominentní americký blogger a počítačový mág Aaron Swartz, který promlouval proti “listu na odstřel” presidenta Baracka Obamy a kybernetickým útoku proti Iránu, byl v New Yorku nalezen mrtev. Policie našla v pátek tělo tohoto 26-letého muže v jeho bytě v New York City v městské části Brooklyn, řekla mluvčí hlavního ohledávače mrtvol tohoto města. Hlavní ohledávač Brooklynu konstatoval smrt sebevraždou oběšením, ale žádné další podrobnosti nejsou o této záhadné smrti k dispozici.

Loni Swartz otevřeně kritizoval režimy v USA a v Izraeli za zahájení spojených kybernetických útoků proti Iránu.

Tento blogger se rovněž ozýval s kritikou Obamova tzv. seznamu na odstřel a dalších politik.

Obama údajně schvaloval jména zapsaná v „seznamu na odstřel“ používanému při operacích cílených usmrcení prováděných americké vražednými drony.

Asi tak každý týden se shromáždí více než 100 členů amerického národně bezpečnostního týmu na bezpečnostní video-telekonferenci vedené Pentagonem a prochází si životopisy podezřelých v Jemenu, Somálsku a Pákistánu a „nominují“ ty, kteří se mají stát cíli těchto útoků.

Obamovi pak poskytnou identity těch, co jsou zapsáni na „seznam na odstřel“ a ten podepíše každý útok v Jemenu a Somálsku stejně jako ty riskantní údery v Pákistánu.

Swartz je také široce uznáván za spoluautorství specifikací pro webový formát RSS 1.0 (Rich Site Summary), na kterém pracoval od 14 let.

RSS je navržena, aby se s ní uživatelům dodával obsah ze stránek, které se neustále mění, jako jsou novinářské zprávy.

Swartz byl kritický k informačnímu monopolu korporátních kartelů a věřil, že informace by se měly sdílet a být k dispozici ve prospěch společnosti.

„Informace jsou moc. Ale jako u vší moci, jsou tu takoví, kteří si ji chtějí udržel jen pro sebe,“ napsal v on-line „manifestu“ v roce 2008.

Na základě tohoto přesvědčení založil tento počítačový mág neziskovou skupinu DemandProgress.

Tato skupina v roce 2011 rozpoutala úspěšnou kampaň za zablokování zákona americké Sněmovny reprezentantů zvaného Zákon o zastavení on-line pirátství – Stop Online Piracy Act (SOPA).

Kdyby tento zákon byl schválen, umožňoval by soudní příkazy k omezování přístupů k určitým webovým stránkám považovaným za zapojené do ilegálního sdílení intelektuálního vlastnictví.

DemandProgress tvrdila, že ten zmařený Zákon o zastavení on-line pirátství by dal americké vládě široké pravomoci k cenzurování a omezování legitimní webové komunikace.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: presstv.ir

]]>