Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých misí, včetně mise k Venuši s cílem zjistit, zda na planetě skutečně existuje život. (Foto: Pixabay)

Informovala o tom agentura Reuters poté, co vědci oznámili, že v atmosféře sousední planety našli plyn spojovaný se životem.

NASA uvažuje o dvou ze čtyř zkoumaných návrhů misí k planetám, které se v únoru dostaly do užšího výběru. Dvě z nich spočívaly ve vysláni robotických sond k Venuši. Z těch pak jedna, s označením DAVINCI +, počítá s vysláním sondy do atmosféry Venuše.

Mezinárodní tým vědců v pondělí oznámil, že v atmosféře Venuše objevil plyn fosfan, který na Zemi produkují mikroorganismy v prostředí chudém na kyslík.

Plyn se nachází zhruba 50 kilometrů nad povrchem Venuše a astronomové si jeho přítomnost na druhé planetě od Slunce nedokážou zatím vysvětlit jinak, než přítomností života, uvedla světová média.

"Davinci je logickou volbou, pokud je motivací k tomu (nález látek fosfan) částečně navázat. Protože způsobem, jak na to navázat, je doletět tam a podívat se, co se odehrává v atmosféře," uvedl astrobiolog David Grinspoon, který pracuje na navrhovaném projektu DAVINCI +.

Hledání mimozemského života se dosud na Venuši nezaměřovala. V červenci NASA vyslala robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalost), které by příští rok v únoru mělo přistát na Marsu. Tam má hledat stopy po minulém životě a vyzkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské výpravy.

Ve světle pondělních oznámení ale šéf NASA Jim Bridenstine prohlásil, že je "čas upřednostnit Venuši". Ujistil, že proces výběru nových misí bude "spravedlivý a nestranný".  Grinspoon je přesvědčen, že výběr musí reagovat na nedávné vědecké objevy.

Zdroj:  bgr.com