Záložníci Washingtonské národní gardy budou „k dispozici“ v případě nepokojů po volbách 3. listopadu, uvedl v úterý 13. října ministr americké armády Ryan McCarthy. (Foto: Flickr)

„V tuto chvíli neexistují žádné žádosti o pomoc od jiných vládních agentur, ale jsme vždy k dispozici, abychom poskytli podporu policii District of Columbia nebo jiným federálním agenturám,“ řekl McCarthy, která má jurisdikci nad Národní gardou Federálního hlavního města USA.

McCarthy, který hovořil na tiskové konferenci, hájil použití záložníků v případě narušení veřejného pořádku, protože bylo zahájeno vyšetřování činností Národní gardy během brutálního rozptýlení protirasistických protestů v červnu ve Washingtonu.

„Nehlídáme ulice v Americe,“ řekl. „Poskytujeme naši podporu vymáhání práva, ať už na federální, státní nebo místní úrovni. Pokud budeme požádáni, poskytneme naši podporu na ochranu federálního majetku a pomoc při vymáhání práva,“ uzavřel.

Prezident Donald Trump, který pravidelně odsuzuje rizika masivních podvodů organizovaných demokraty, vyzval své příznivce, aby šli do volebních místností „chránit“ hlasovací lístky, což v případě těsného výsledku vyvolává obavy z násilí.

Americký prezident Donald Trump neodpověděl na otázku televize CNBC (23.9.2020, zda může po prezidentských volbách zaručit mírové předání moci v zemi.

„Uvidíme, co se stane. Už jsem řekl, že hlasování poštou je katastrofa," uvedl Trump v odpovědi na související otázku.

Zároveň šéf Bílého domu vyjádřil důvěru ve své vítězství. „Nedojde k žádnému předání moci, budu pokračovat,“ dodal Trump.

Zdroj: pz.cz