Vládní úřady v Salvadoru šíří surrealistické snímky, aby národu a světu dokázaly, že v zemi, kde je v současnosti výjimečný stav kvůli rozbujelým vraždám a násilné kriminalitě, čistí kriminalitu. (Foto: Twitter)

Prezident Nayib Bukele nedávno vyhlásil „válku zločinu“ a jeho vzkaz gangům přišel v podobě zveřejnění „šokujícího“ videozáznamu, na němž je asi 2 000 podezřelých členů gangů nahnáno do nově otevřené velké věznice za použití vojenské taktiky. Další desítky tisíc podezřelých zločinců byly údajně shromážděny. Podívejte se níže:

Záběry se setkaly s určitou kontroverzí, protože se objevují obvinění, že při rozsáhlém zátahu proti gangům mohli být chyceni nevinní lidé.

Kromě toho se zdá, že policie používá vojenskou vězeňskou taktiku, jaká nebyla k vidění od dob záběrů z Gitma po 11. září. Podle mezinárodních zpráv:

Prezident Bukele na Twitteru uvedl, že prvních 2 000 osob bylo převezeno „za úsvitu, v rámci jedné operace“ do Centra pro zadržování teroristů, které je podle něj největším vězením v Americe.

„To bude jejich nový dům, kde budou žít desítky let, všichni promíchaní, neschopní dále škodit obyvatelstvu.“

Kdysi se mu všeobecně přezdívalo „hlavní město vražd na světě“ – úřady si v posledních letech myslely, že ho mají pod kontrolou, ale v posledním roce počet vražd prudce vzrostl.

To přimělo prezidenta Nayiba Bukeleho vyhlásit před osmi měsíci výjimečný stav a policie se pokusila vyčistit ulice od gangů.

Zdroj: bbc.com