Nařízení Vladimíra Putina o pojmenování jedenácti ruských vojenských jednotek jmény na počest měst Ukrajiny, Běloruska a Polska vyvolala v Kyjevě nejednoznačnou reakci. Někteří ukrajinští politici se domnívají, že takové akce svědčí o plánech na obsazení jejich zemi.

„Bojím se rozhodnutí Vladimíra Putina, protože to může opravdu svědčit o tom, že plány na ovládnutí Ukrajiny jsou skutečné," uvedl pro Russia Today zástupce Radikální strany Ukrajiny.

Navrhl svým kolegům, aby do Nejvyšší rady kvůli podání zprávy o možných akcích v případě plnohodnotné invazi pozvali vojáky. „Jsme na ni připraveni?" Velmi rád bych slyšel odpověď na tuto otázku," dodal.

Náčelník Generálního štábu Ukrajiny Viktor Muženko na své stránce Facebook uvedl, že takové kroky Putina jsou pro Ukrajinu a svět jasným signálem, že se Rusko nezastaví na Donbasu a Krymu. Dodal, že tato událost nemá žádný vliv na Ozbrojené síly Ukrajiny.

Za prvé má podle Muženka ukrajinská armáda vlastní vojensko-historické tradice. Za druhé Rusové pokračují v jejich starodávné tradici krádeže někdejší slávy a dějin, dodal náčelník štábu. Za třetí ocenil Putinova rozhodnutí jako označování území a vyhlášení nároků na země jiných národů, se kterými Rusko nemá nic společného.

Ministerstvo obrany Ukrajiny zatím neví, jak reagovat na Putinovo nařízení.