Reuters uvedla, že s rozšířením covid-19 Omicronu zvýšily západní země své úsilí o najímaní zdravotních sester ze zahraničí, zejména z chudých zemí a regionů, což zhoršilo nedostatek pracovních sil v těch oblastech. (Foto: Flickr)

Agentura Reuters citovala generálního ředitele Mezinárodní rady sester (ICN) Howarda Cattona, který řekl, že ošetřující pracovníci onemocněli, jsou vyčerpaní a jeden po druhém odchází.

Míra nepřítomnosti ošetřujícího personálu vzrostla na nejvyšší úroveň za dva roky epidemie covid-19.

Některé bohaté země začaly zvyšovat počet sester z rozvojových zemí, zejména z chudých zemí, což vede k nedostatku zdravotnického personálu v těchto oblastech.

Tento přístup je podobný situaci, kdy bohaté země spoléhají na svou ekonomickou sílu při nákupu ochranných pomůcek a vakcín, jako jsou roušky a ochranné oděvy.

Pokud se totéž bude opakovat při náboru a využívání pracovní síly zdravotních sester, globální propast mezi bohatými a chudými se dále prohloubí.

Podle Mezinárodní rady sester chybělo před pandemií covid-19 na světě 6 milionů ošetřovatelských pracovníků, téměř 90 % z toho chybělo v zemích s nízkými a středními příjmy.

Zdroj: reuters.com