Rakety Oniks jsou pomalejší než nejnovější hypersonické rakety, ale stále zůstávají smrtonosnými a představují hrozbu pro nepřátelské lodě, píše National Interest. (Foto: Youtube)

V článku jsou Oniksy nazývány „starými nadzvukovými zbraněmi“, protože podle informací byly poprvé předány do výzbroje téměř před 20 lety – už v roce 2002. Dolet nové generace Oniksů se zvýší ze 600 na 800 kilometrů, navíc budou mít vylepšený systém cílení a ochrany před rádiovým rušením,  uvádí autor článku.

Tyto rakety jsou schopny zrychlit na 2,5 Ma. Pro srovnání, píše časopis, rychlost raket Zircon přesáhne 5 Ma. Rychlost Oniksu však bude stačit k tomu, aby představovala hrozbu pro systémy protivzdušné obrany lodí Západu.

Podle publikace považuje ministerstvo zahraničního vojenského výzkumu americké armády naváděcí systém za jednu z „nejzajímavějších“ vlastností raket Oniks. Tento systém umožňuje společné použití raket různých tříd, může také určit míru důležitosti cílů, na jejichž základě vytváří plán útoků. Po likvidaci hlavního cíle jsou zbývající rakety vystřeleny na jiné lodě, takže na jeden cíl neútočí více než jedna raketa. Po přepnutí do režimu automatického sledování cíle Oniks vypne radar, pak raketa klesá do výšky pěti až deseti metrů, v níž většina radarů protivzdušné obrany není schopna pracovat, vysvětluje časopis. Jakmile se Oniks zvedne zpod rádiového horizontu, radar rakety se znovu zapne a tím se zachytí primární cíl. Tato funkce spolu s vysokou rychlostí letu značně komplikuje práci systémů protivzdušné obrany a radioelektronické války nepřítele, uvádí časopis.

Závěrem NI zdůrazňuje, že navzdory různým zprávám, že hypersonické zbraně „změní pravidla hry“, staré a pomalejší nadzvukové zbraně stále představují hrozbu pro povrchové lodě.