Americký prezident Donald Trump přerušil další tiskovou konferenci po hádce s novináři. (Foto: Flickr)

Novináři však kladli prezidentovi otázky, které se mu nelíbily. Trump je odrážel ostrými odpověďmi. Jednomu novináři mj. řekl: „Rozumím vám velmi dobře, lépe než vy sám.“

Prezidenta se nakonec zeptali, proč pořád mluví o počtu testů v USA, zatímco lidé umírají i nadále. Trump ostře zareagoval: „Ptejte se na to Číny, ne mě.“ A pak označil položenou otázku za „ohavnou“, což novinářku pobouřilo.

Na další otázku Trump neodpověděl a řekl, že již dříve dal slovo novinářce, která chtěla otázku položit, ta ale prý na vyzvání nezareagovala. Hned poté prezident přerušil tiskovou konferenci.

Trumpovy denní briefingy byly již dříve doprovázené hádkami s představiteli tisku, poté ale veřejně vyjádřil pochyby o tom, jestli to má cenu, když jsou novináři negativní. V posledních čtrnácti dnech se objevil na pódiu jen epizodicky, jeho mluvčí Kayleigh MacEnanyová však začala pořádat vlastní briefingy, což se v Bílém domě nestávalo již více než rok.

Na tiskové konferenci se Trumpa zeptali, proč nenosí roušku, zatímco zaměstnanci Bílého domu ode dneška roušku nosit musí. V Bílém domě onemocnělo již několik pracovníků.

„Ti (zaměstnanci) zachovávají určitou vzdálenost ode mě a jeden od druhého. V mém případě jsem se nikomu nepřiblížil… V mém případě jsem byl velmi daleko od kohokoliv,“ řekl Trump, který se skutečně nacházel dost daleko od ostatních účastníků briefingu.

Přitom podle jeho slov skoro všichni pracovníci Bílého domu teď nosí roušky, sám je o to žádá.

Trump a viceprezident Mike Pence jsou pravidelně testováni na koronavirus, všechny jejich testy byly až dosud negativní.