Zatímco Spojené státy se potácejí pod „vedením“ staršího muže s vážným úpadkem kognitivních funkcí, Čína rychle zaplňuje prázdné místo v mezinárodních vztazích. (Foto: Flickr)

Pro Washington patří mezi nejznepokojivější aspekty těchto nově objevených čínských mezinárodních ambicí podpora Rusů ve válce na Ukrajině.

Nyní dokumenty Discord Leak ukazují, že se ČKS tajně rozhodla poskytnout Rusku zbraně.

Informuje o tom deník Washington Post:

„Podle amerického odposlechu ruské rozvědky, který byl odhalen v uniklých tajných dokumentech, Čína na začátku tohoto roku schválila „poskytnutí smrtící pomoci“ Rusku v jeho válce na Ukrajině a plánovala maskovat vojenské vybavení jako civilní zboží.

Odposlech, který byl zřejmě získán díky odposlechu ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) ze strany USA, byl zahrnut do přísně tajného shrnutí nedávných „produktů“ týkajících se Ukrajiny a Ruska, datovaného 23. února, které sestavil Úřad ředitele národní zpravodajské služby.“

Zpráva ODNI, shromážděná na základě „signálů zpravodajských služeb“, uvádí, že „čínská Ústřední vojenská komise „schválila postupné poskytování“ zbraní a chtěla, aby zůstalo utajeno“.

Mimo záznam sdělil WaPo vysoký úředník administrativy: „Neviděli jsme důkazy, že by Čína předala zbraně nebo poskytla smrtící pomoc Rusku. Zůstáváme však znepokojeni a pokračujeme v pečlivém sledování.“

V jiné, více rozšířené várce spisů Discord se v dokumentu uvádí, že Číňané považují velký ukrajinský útok na území Ruska za použití zbraní USA nebo NATO „za příznak toho, že Washington byl přímo odpovědný za eskalaci konfliktu, a případně za další ospravedlnění pro Čínu, aby poskytla Rusku smrtící pomoc“.

Čínská vláda sice tato obvinění popřela, ale zároveň připomněla mezinárodnímu společenství, že USA poskytují Ukrajině vojenskou pomoc, a proto nejsou v pozici, kdy by mohly kritizovat jiné země.

Podle obchodních a celních údajů, které poskytl agregátor celních údajů ImportGenius, však Čína možná již podporuje ruské válečné úsilí.

Informuje o tom server Politico:

„China North Industries Group Corporation Limited, jeden z největších státních dodavatelů v oblasti obrany, poslala pušky v červnu 2022 ruské společnosti Tekhkrim, která rovněž obchoduje s ruským státem a armádou. Pušky CQ-A, jejichž vzorem je M16, ale v údajích jsou označeny jako „civilní lovecké pušky“, údajně používá polovojenská policie v Číně a ozbrojené síly od Filipín po Jižní Súdán a Paraguay.

Podle údajů obdržely ruské subjekty koncem roku 2022 také 12 zásilek dílů pro drony od čínských společností a více než 12 tun čínských neprůstřelných vest, které byly směrovány přes Turecko.

[…] Kromě dronů se Rusko již několik měsíců spoléhá na další země, včetně Číny, pokud jde o navigační zařízení, satelitní snímky, součásti vozidel a další suroviny, které pomáhají podporovat rok trvající válku prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině.“

Zdroj: washingtonpost.com