Antivirová společnost Kaspersky odhalila nelegální trh s vakcínami proti koronaviru. Neznámí obchodníci je nabízejí na nelegálních internetových sítích, tzv. darkentu. Buďte opatrní, vzkazují odborníci veřejnosti. (Foto: Piqsels)

Pandemie koronaviru nemá konce a vakcín zatím není dost pro všechny. Byla proto otázka času, než si schválené vakcíny najdou cestu i na černý trh. Anonymní kybernetický prostor tomu pouze svědčí.

Podle společnosti Kaspersky se na darknetu běžně obchoduje s hlavními vakcínami, kterými se nyní očkuje ve světě. tj. Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Většina prodejců nabízela tyto očkovací látky především ve Francii, Německu, Velké Británii a USA.

Dávky ovšem vůbec nejsou levné. Ceny se pohybují mezi 250 až 1200 dolary. V průměru vyjdou na 500 dolarů (zhruba 11 tisíc korun). Pro srovnání – oficiální ceny těchto vakcín se pohybují od 2,5 dolaru do 20 dolarů.

Prodejci i kupující svou identitu tají tím, že komunikují přes šifrovací aplikace, jako jsou Telegram či Wicker. Platby požadují v kryptoměnách, především v bitcoinu.

„Na darknetu najdete téměř cokoli, takže není divu, že se prodejci pokusili zneužít celosvětové očkovací kampaně. Za poslední rok se stala celá řada podvodů souvisejících s covidem-19 a mnoho z nich bylo úspěšných. Momentálně se prodávají dávky vakcín, ale na trhu jsou k mání také záznamy o očkování – falešná potvrzení, která umožní svobodně cestovat,“ uvedl bezpečnostní expert Kaspersky Dmitrij Galov.

Podle odborníků z Kaspersky prozatím došlo ke 100 až 500 transakcím, což dokazuje, že se skutečně s očkovacími látkami obchoduje a někdo si dokázal obstarat nelegální dávky vakcíny. Přesto není jasné, zda prodávané zboží skutečně představuje vakcíny proti covidu-19.

Ostatně ani kupující nemůže vědět, zda je vakcína pravá a pochází z laboratoře či zdravotnických zařízení.

Odborníci samozřejmě doporučují na darkentu žádné léky či vakcíny nekupovat. I v případě, že se jedná o skutečné výrobky, musí se uchovávat za přísných podmínek v mrazáku. Než k vám dorazí, tak mohou pozbýt své účinnosti. Upozorňují i na to, aby si lidé dávali pozor na stránky, které navštěvují. Pozor by si měli například dávat na netradiční domény jako com.tk místo .com apod.

Zdroj: news.az