Předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, včetně největší Evropské lidové strany, ve společném prohlášení vyzvali země EU, aby přijaly „silná a konkrétní opatření“ proti Rusku v souvislosti s podezřením, že ruští vojenští zpravodajci stojí za výbuchem v muničním skladu v českých Vrběticích. (Foto: Flickr)

.Lídři politických skupin v EP podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem.

Výzvu vydalo pět frakcí Evropského parlamentu, a to Evropská lidová strana (EPP)Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D)Obnova Evropy (Renew Europe), ale také Evropští konzervativci a reformisté (ECR) nebo Zelení/Evropská svobodná aliance.

„Útok, do něhož se proti obyvatelům jakéhokoli členského státu Evropské unie zapojila ruská zpravodajská služba GRU, musí být vnímán jako vážný útok na celou EU. Je to nepřijatelný nepřátelský akt,“ shodli se šéfové klubů.

Ve zveřejněném prohlášení vůdci europoslaneckých frakcí uvedli, že jsou zprávami o zapojení ruské zpravodajské služby GRU do výbuchu skladu se zbraněmi v České republice v roce 2014 šokováni.

„Ti samí agenti jsou propojeni s otrávením Sergeje Skripala a Julije Skripalové ve Spojeném království v roce 2018.

Toto je další útok osob spojených s ruským státem na suverénním území v Evropské unii.

Ukazuje to, kam až je Rusko schopno zajít, aby oslabilo Evropu, a potvrzuje to nebezpečné škodlivé chování ruské vlády,“ stojí v prohlášení.

Europoslanci se pravděpodobně budou věcí zabývat na plenární schůzi příští týden.

„My, čeští europoslanci napříč politickým spektrem (s výjimkou KSČM a SPD), jsme prosadili deklaraci všech hlavních politických sil v EP, která vyzývá členské státy EU ke společné akci. Řešíme to, co neudělal Jan Hamáček v pondělí,“ uvedl europoslanec Alexandr Vondra (ODS).