Bývalý americký prezident Donald Trump v rozhlase pochválil Vladimira Putina za uznání samozvaných lidových republik na východě Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Ruské jednotky na hranicích označil za „nejsilnější mírové síly“, jaké kdy viděl.

Bývalý americký prezident Donald Trump vyvolal rozruch neobvyklou chválou akcí ruského vůdce Vladimira Putina proti Ukrajině.

V úterním rozhlasovém rozhovoru Trump označil Putinovo oznámení o uznání separatistických oblastí na východě Ukrajiny a vyslání vojáků do regionu za „geniální“. Ruský prezident je „chytrý“ a „bystrý“.

V rozhovoru s moderátory konzervativního rádia a podcastu Buckem Sextonem a Clayem Travisem 75letý republikán popsal, jak den předtím sledoval v televizi Putinův projev, v němž uznal samozvané „lidové republiky“ Luhansk a Doněck.

„Řekl jsem si: ‚To je skvělé.‘ Putin prohlašuje velkou část Ukrajiny za nezávislou. To je úžasné.“

„Řekl jsem: ‚Jak chytré to je?‘,“ upřesnil Trump. V souvislosti s Putinovým oznámením, že ruští vojáci budou zajišťovat „mírové operace“ na východní Ukrajině, exprezident řekl: „To jsou nejsilnější mírové síly, jaké jsem kdy viděl. Bylo tam víc tanků, než jsem kdy viděl.“

Trump dodal, že USA by mohly takové mírové síly využít na své jižní hranici, čímž narážel na příchod velkého počtu migrantů ze Střední Ameriky na hranici USA s Mexikem.

Pravicový populista Trump prosazoval v Bílém domě tvrdý postoj k uprchlické a imigrační politice; stavba zdi na hranicích s Mexikem byla jedním z jeho prestižních projektů.

Trump, kterého kritici obviňovali z přílišné blízkosti k Putinovi během jeho působení v úřadu, v rozhovoru také označil ruského prezidenta za „velmi bystrého“. „Znám ho velmi dobře. Velmi, velmi dobře.“

Trump také řekl, že kdyby byl dnes prezidentem on a ne jeho nástupce Joe Biden, k eskalaci ukrajinské krize by nikdy nedošlo. „U nás by se to nikdy nestalo. Kdybych byl v úřadu já, bylo by to nemyslitelné.“ Biden neměl „žádný koncept“.

Zdroj: welt.de