Ministr zdravotnictví Jan Blatný během tiskové konference uvedl, že epidemiologická situace v Česku se přestala zhoršovat a denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se stabilizují. Opatření tak podle něj začínají účinkovat. Blatný vzhledem k tomu nevyloučil, že po 21. březnu již bude možné zrušit ta nejstriktnější opatření.

Podle ministra přestaly počty nově nakažených eskalovat a začínají se stabilizovat. Blatný se proto domnívá, že s určitým časovým odstupem začne epidemie zpomalovat.

Po skončení současného lockdownu, který vláda vyhlásila od začátku března na dobu tří týdnů, by se tak mohlo například zrušit omezení pohybu mezi okresy a obcemi. O masivním rozvolňování se však jednat určitě nebude.

„Pokud se bude situace lepšit, po této době mohou být pravděpodobně uvolněna ta nejstriktnější opatření, například omezení pohybu v katastru obce a podobně,“ řekl Blatný novinářům.

O masivním rozvolňování se podle něj začne uvažovat až v situaci, kdy denní hospitalizace nebude převyšovat 3000 pacientů s covidem-19. V nemocnicích je v současné chvíli hospitalizováno 8 153 osob.

Vysoký počet hospitalizovaných podle Blatného ovlivňuje to, že zátěž jednotek intenzivní péče ještě narůstá. Ministr se domnívá, že jde o přímý důsledek šíření nakažlivější britské mutace koronaviru, která podle něj už převzala v Česku dominanci.