Ve chvíli, kdy Ukrajina tvrdí, že se ruské síly začínají stahovat z klíčového přístavního města Cherson, a kdy ukrajinská města trpí pod zvýšenými leteckými útoky, americká armáda napíná síly elitním cvičením jen několik kilometrů od ukrajinských hranic. (Foto: Twitter / CBS)

Nedaleko ukrajinsko-rumunských hranic „cvičí na válku“ elitní výsadková divize – jak před několika dny podrobně popsal filmový štáb televize CBS -, která je připravena být v okamžiku povolána:

101. vzdušně-výsadková divize americké armády byla poprvé po téměř 80 letech nasazena v Evropě uprostřed rostoucího napětí mezi Ruskem a Američany vedenou vojenskou aliancí NATO. Lehká pěší jednotka, přezdívaná „křičící orli“, je vycvičena k nasazení na jakémkoli bojišti na světě během několika hodin a připravena k boji.

Výcvik probíhá podle popisu pouhé tři kilometry od rumunských hranic s Ukrajinou.

Načasování je rovněž nesmírně významné, neboť přichází ve chvíli, kdy Kreml již několik měsíců obviňuje Washington, že využívá ukrajinskou krizi k vedení zástupné války proti ruským silám.

„Jsme připraveni bránit každý centimetr území NATO,“ řekl pro CBS News brigádní generál John Lubas. „Přinášíme jedinečné schopnosti, od našich leteckých útočných schopností… Jsme lehké pěší síly, ale opět s sebou přinášíme mobilitu pro naše letadla a letecké útoky,“ řekl.

Válečný zpravodaj Charlie D’Agata při pořizování vzácných záběrů poznamenal, že „nejde jen o obranu území NATO“, ale že „jsou plně připraveni přejít na ukrajinské území“ – mluvil o armádních výsadkových silách.

Je také příznačné, že Pentagon vůbec nepodniká kroky, aby skryl přítomnost vojáků tak blízko aktivní zóny konfliktu na Ukrajině; místo toho pozváním štábu CBS, aby se svezl ve vrtulnících Black Hawk, ji USA otevřeně propagují a zároveň nepochybně vysílají Moskvě důrazný varovný vzkaz.

Novinář Glenn Greenwald si všiml záběrů, které v neděli obletěly svět:

Je to vždy špatné znamení, když americká armáda začne do svých řad vysílat největší mediální korporace, aby umožnila natáčení vzrušujících válečných záběrů pro večerní televizní zprávy. Biden udělal doslova vše pro to, aby se USA staly válečným aktérem války na Ukrajině, kromě toho, že tam nasadil celé prapory.

Kreml již dlouho varuje, že je připraven zaútočit na jakékoli cizí zbraně nebo vojska, která vstoupí na Ukrajinu. Rusové již mají podezření na dlouhodobě zakotvený kontingent amerických zpravodajských a speciálních sil, který pomáhá Ukrajincům na místě. Pravda, v tuto chvíli se pravděpodobně jedná o velmi „lehkou“ stopu, zatímco přítomnost 101. výsadkové jednotky hned za hranicemi vysílá signál, že věci se mohou v mžiku dramaticky vyhrotit.

Zdroj: zerohedge.com