Ruské ministerstvo vnitra vydalo zatykač na senátora za Jižní Karolínu Lindseyho Grahama poté, co se objevilo video, na němž tento republikánský jestřáb říká ukrajinským představitelům, že „Rusové umírají“ kvůli americké vojenské pomoci a že „jsou to nejlepší peníze, jaké jsme kdy utratili“. (Foto: Twitter)

Objevují se však tvrzení, že zveřejněné video z pátečního setkání v Kyjevě, na němž Graham pronesl tato slova k ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, bylo sestříháno. A přitom to byl sám Zelenskyj, kdo sestříhaný klip zveřejnil na svých oficiálních kanálech na sociálních sítích.

Prostřednictvím agentury Reuters:

Ruský vyšetřovací výbor oznámil, že proti Grahamovi bylo zahájeno trestní řízení, neboť „prohlásil, že finanční angažovanost Spojených států způsobuje smrt ruských občanů“.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov na Grahamovy provokativní výroky reagoval slovy: „Je těžké si představit větší ostudu pro zemi, než mít takové senátory.“ Zatímco místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv řekl, že republikánský senátor je „starý hlupák“.

Zatykač a jeho zařazení na „seznam hledaných osob“ samozřejmě zůstanou do značné míry symbolické, vzhledem k tomu, že Graham v dohledné době na ruské území ani přes jeho vzdušný prostor určitě nepojede.

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí reagovalo na zprávu agentury Reuters, podle níž byly Grahamovy výroky vytrženy z kontextu:

Zprávy agentury Reuters, že výroky amerického senátora Lindseyho Grahama (republikán, Jižní Karolína) pronesené během setkání s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským mohly být vytrženy z kontextu, představují neobratné a nestydaté výmluvy, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí zveřejněném v pondělí.

„Ukázalo se, že“ to není to, co senátor Graham řekl, ani to, jak to řekl. Stejně jako v případě podobných kanibalistických úvah bývalého amerického prezidenta George W. Bushe se objevují neobratné a nestydaté výmluvy: tak prý byla senátorova slova vytržena z kontextu, došlo k nějakému „sestřihu“ a tak dále.

Kdo by pochyboval o tom, že sám politik a jeho spin doktoři, jako jsou špičková anglosaská média a tiskové agentury, budou, jak se říká, „hrát blbce“. Co bude dál? Budou nám tvrdit, že Lindsey Graham je produktem [umělé inteligence] a ve skutečnosti neexistuje?“ položilo si ministerstvo zahraničí řečnickou otázku. Zdůraznilo, že tento „pokus je odsouzen k nezdaru“. „Očistit se [a svou pověst] od skvrny takových výroků je již nemožné, i kdyby byly proneseny samostatně,“ dodalo ministerstvo.

Znovu však připomíná, že za úpravu a šíření výroků byla v první řadě zodpovědná samotná kancelář ukrajinského prezidenta.

Podle serveru The Hill: „Graham zřejmě pronesl poznámky v různých částech rozhovoru, který byl upraven a zveřejněn na Zelenského účtu na sociálních sítích“.

Zdroj: thehill.com