V americkém Senátě se v pátek hlasovalo o zákonu schvalujícím národní obranu (NDAA) na rok 2020. Jeho součástí byl bod, který zakazoval americkému prezidentovi bez souhlasu Kongresu podniknout jakýkoliv vojenský zásah proti Íránu. Návrh na omezení Trumpových pravomocí však těsnou většinou hlasů neprošel. (Foto: cbsnews.com)

Jednání o omezení pravomocí prezidenta zaútočit na Írán trvalo šest hodin. Nakonec 41 ze 100 senátorů hlasovalo proti návrhu, který k přijetí potřeboval 60 hlasů.

V souladu se současnou legislativou má americký prezident právo nařídit vojenskou operaci proti zemím a ozbrojeným silám, které jsou spoluzodpovědné za teroristické útoky ze dne 11. září 2001. Díky ní Spojené státy vojensky zasahovaly v Afghánistánu, Iráku, Somálsku, na Filipínách, v Jemenu, Džibutsku, Etiopii, Eritreji, Keni a v dalších zemích.

V dubnu americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že Írán poskytuje podporu teroristické organizaci Al-Káida*, která stála za útoky 11. září.

„Není pochyb, že existuje spojení mezi Islámskou republikou Írán a Al-Káidou*. Tečka,“ uvedl a dodal: „Dovolili Al-Káidě působit na svém území a umožnili jí volný tranzit.“

Později americký prezident Donald Trump uvedl, že nepotřebuje souhlas Kongresu, pokud jde o vojenské akce proti Íránu. Mnozí však s touto interpretací nesouhlasí. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová již dříve prohlásila, že jakýkoli vojenský konflikt s Íránem vyžaduje souhlas Kongresu.

Část senátorů se proto pokusila Trumpovi útok na Írán právně znemožnit. Jeden z předkladatelů návrhu, demokratický senátor za Virginii Tim Kaine, varoval, že útok proti Íránu bude obrovskou chybou a vyzval své kolegy, aby schválili opatření, které by zabránilo Spojeným státům začít třetí válku na Blízkém východě.

Návrh rovněž podpořil i republikánský senátor za Kentucky Rand Paul či demokratický senátor za Nové Mexiko Thomas Udall. Naopak vůdce republikánské většiny Mitch McConnell z Kentucky návrh označil za „radikálně nové omezení“, které by prezidentovi „svázalo ruce“.

Výsledně odhlasovaný zákon NDAA pro rok 2020 schvaluje obranné výdaje ve výši 750 miliard dolarů, a to včetně 642,5 miliardy dolarů pro Pentagon, 23,3 miliardy pro bezpečnostní programy amerického ministerstva energetiky a 75,9 miliardy pro fond zámořských operací, ze kterého se financují neplánované vojenské operace v zahraničí.

Neúspěšné prosazení dodatku, který by omezil pravomoci amerického prezidenta začít válku s Íránem, přichází poté, co Íránské revoluční gardy dne 20. června sestřelily americký dron. Podle Teheránu se letoun nacházel v íránském vzdušném prostoru, zatímco Pentagon tvrdí, že operoval nad mezinárodními vodami v Hormuzském průlivu.

Trump následující den uvedl, že odvolal vojenskou odvetu pouze deset minut před jejím provedením. Podle něj by při americkém útoku zahynulo přibližně 150 Íránců, což by nebylo proporcionální odvetou za sestřelení bezpilotního letounu.

Zdroj:  cbsnews.com