Severní Korea ve čtvrtek reagovala na oznámení USA a Jižní Koreje o rozšíření společných vojenských cvičení a varovala, že tyto kroky směřují k „extrémní červené linii“ a vyvolají „nejtvrdší reakci“. (Foto: Flickr)

„Vojenská a politická situace na Korejském poloostrově a v regionu dosáhla extrémně nebezpečné fáze v důsledku bezohledných vojenských konfrontací a nepřátelských činů USA a jejich vazalských sil,“ uvedl v prohlášení mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí.

Kromě zvýšení rozsahu nadcházejících vojenských cvičení ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že USA na Korejském poloostrově rozmístí více „strategických prostředků“, včetně bombardérů a stíhaček.

„Pokud budou USA pokračovat v zavádění strategických prostředků na Korejský poloostrov a do jeho okolí, KLDR bezpodmínečně upřesní své odstrašující aktivity podle jejich povahy,“ uvádí se v severokorejském prohlášení.

Pchjongjang uvedl, že bude reagovat podle zásady „atomovka za atomovku a totální konfrontace za totální konfrontaci“.

V roce 2022 Severní Korea provedla rekordní počet raketových testů, zatímco USA a Jižní Korea začaly poprvé od roku 2017 pořádat rozsáhlá společná cvičení.

Plány USA a Jižní Koreje na zvýšení těchto válečných her v letošním roce téměř zaručeně vyprovokují další zbrojní testy a Bidenova administrativa nejeví zájem ustoupit.

Bílý dům prohlásil, že nemá vůči Severní Koreji žádné „nepřátelské úmysly“, a trval na tom, že usiluje o „seriózní a trvalou diplomacii“. Pchjongjang však prohlásil, že dialog s USA nevede, dokud bude provádět „nepřátelskou politiku“ a nadále zvyšovat svou vojenskou aktivitu v regionu.

Zdroj: antiwar.com