Jako kdyby v této chvíli, kdy se všechny oči upírají na cestu Nancy Pelosiové do Asie a její případné přistání na Tchaj-wanu, potřeboval region ještě více vyostřit, oznámil v pondělí americký ministr zahraničí Antony Blinken, že Severní Korea připravuje svůj sedmý jaderný test. (Foto: Flickr)

Blinken tato slova pronesl na 10. hodnotící konferenci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) v sídle OSN v New Yorku. Během projevu zdůraznil pokračující jaderné hrozby, které vyslaly Severní Korea a Írán: „A tak se scházíme v kritickém okamžiku. KLDR nadále rozšiřuje svůj nezákonný jaderný program a pokračuje v pokračujících provokacích vůči regionu.“

Tehdy upřesnil: „V době, kdy se dnes scházíme, se Pchjongjang připravuje na provedení svého sedmého jaderného testu. Írán zůstává na cestě jaderné eskalace.“ Řekl a zároveň citoval úředníky v Soulu, že podle hodnocení USA Sever dokončil „všechny přípravy“ na jaderný test, ale že načasování je zatím nejisté.

Citoval postoj USA, které se „snaží vyhnout nákladným závodům ve zbrojení“ – ačkoli je možná ironické, že toto tvrzení přichází i v době, kdy Washington zvyšuje dodávky zbraní na Ukrajinu, aby odrazil Rusko, a to způsobem zástupné války.

Severní Korea již několik let neprovedla jadernou zkoušku, přičemž poslední známý test se uskutečnil v září 2017 a setkal se s mezinárodním odsouzením. Pchjongjang se od ledna 2003 formálně vzdal své účasti v NPT.

Minulý měsíc se USA, Japonsko a Jižní Korea dohodly na úzké koordinaci v oblasti odstrašování hrozeb ze strany Severní Koreje. Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši před třemi týdny během návštěvy Blinkeena prohlásil: „Severokorejský jaderný a raketový vývoj představuje hrozbu pro mír a stabilitu Japonska a mezinárodního společenství a je naprosto nepřijatelný.“

Co se týče Íránu, jaderná dohoda, která byla středobodem dlouho se vlekoucího vídeňského procesu, visí na vlásku, přičemž šéf zahraniční politiky EU Josep Borell tento víkend nabídl poslední návrh na oživení JCPOA.

Zároveň Izrael zesílil svou rétoriku a prohlásil, že si vyhrazuje právo zaútočit na islámskou republiku, pokud bude na pokraji dosažení jaderných zbraní – tuto hrozbu v posledních měsících neustále opakují různí izraelští představitelé.

Zdroj: cnn.com