Startup Elona Muska zaměřený na mozkové implantáty získal od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv povolení k provádění klinických testů svého experimentálního zařízení na lidech. (Foto: Flickr)

„Jsme nadšeni, že se s vámi můžeme podělit o to, že jsme obdrželi souhlas FDA se zahájením naší první klinické studie na lidech!“ uvedl Neuralink ve čtvrtek na Twitteru.

Společnost Neuralink pokračovala: „Je to výsledek neuvěřitelné práce týmu Neuralink v úzké spolupráci s FDA a představuje důležitý první krok, který jednou umožní, aby naše technologie pomohla mnoha lidem.“

Musk příspěvek retweetnul a pogratuloval společnosti Neuralink.

Společnost Neuralink, která byla založena v roce 2016, vyvíjí malý implantátový čip, který propojí mozek s počítačem pomocí elektricky vedených vodičů, a doufá, že by jednou mohl léčit ochrnutí a slepotu u lidí.

Schválení FDA „je opravdu velká věc“, řekla agentuře Bloomberg Cristin Welleová, bývalá úřednice FDA a docentka neurochirurgie a fyziologie na Coloradské univerzitě.

Welleová uvedla, že společnost Neuralink „může zahájit testy na lidech, což znamená, že prošla předklinickým testováním bezpečnosti a testováním na pracovišti“.

Musk poznamenal, že mozkový čip by mohl lidstvu umožnit držet krok s pokrokem umělé inteligence.

Společnost Neuralink již prohlásila, že její mozkový čip naučil opici hrát videohry pomocí mysli.

Musk nedávno řekl, že mozkový čip „na své cestě úspěšně vyřeší mnoho problémů s poraněním mozku – poraněním páteře“. A dokonce řekl, že čip by mohl lidem obnovit zrak, i když se narodí slepí.

Společnost Neuralink není první firmou zabývající se rozhraním mezi mozkem a počítačem, která vstoupila do klinických zkoušek pro lidi. Například společnosti Synchron a Blackrock Neurotech již implantovaly své mozkové čipy do hlav lidí.

„Chceme s naší technologií překonat výkony zdravých lidí,“ uvedla minulý měsíc společnost Neuralink na Twitteru.

Zdroj: bloomberg.com