Prezident USA Donald Trump vydal pokyn, aby byla přehodnocena vojenská pomoc Ukrajině. Uvádějí to noviny Politico s odkazem na vysocepostavený zdroj v Bílém domě. (Foto: Defense.gov)

Toto rozhodnutí je vyvoláno snahou amerického prezidenta přesvědčit se o tom, že peníze vyčleněné pro Kyjev jsou využívány tím nejlepším způsobem z hlediska zájmů Washingtonu, uvedl zdroj.

Prostředky, dokud nebude určen jejich osud, budou zmrazeny, píše Politico. Vyřešit otázku finanční pomoci bude muset ministr obrany Mark Esper a Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

V tomto finančním roce Washington vyčlenil Ukrajině 250 milionů dolarů na nákup zbraní a výcvik vojáků. Bývalá americká velvyslankyně v Kyjevě Marie Yovanovitchová dříve prohlásila, že od roku 2014 USA vyčlenily Ukrajině téměř miliardu dolarů na upevnění bezpečnosti.

V roce 2017 Washington schválil dodávky zbraní Kyjevu včetně mobilních protitankových raketových komplexů Javelin. Kromě toho americká vláda povolila prodej Ukrajině protilodních raket a prostředků pobřežní ochrany.

Ruská vláda opakovaně varovala před dodávkami zbraní na Ukrajinu. V Moskvě uvedli, že tento krok povede k eskalaci konfliktu v Donbasu. Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, zdůraznil, že dodávky zbraní Ukrajině zvenčí budou překážkou v realizaci Minských dohod.

Proti prodeji zbraní Kyjevu se také vyslovili mnozí evropští politici, kteří nazvali takové kroky riskantní cestou z krize.

Jak upozorňuje Politico, poslední Trumpovo rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy americký prezident projevil iniciativu vrátit Rusko do skupiny G7, ze které bylo v roce 2014 vyloučeno. Důvodem měla být právě ruská politika vůči Ukrajině.

Ve Spojených státech zároveň probíhají debaty o snížení finanční pomoci třetím zemím. Anonymní zdroj Politico tvrdí, že Trump chce zajistit, aby při poskytování zahraniční pomoci americké zájmy měly prioritu.

Toto rozhodnutí již vzbudilo odpor u některých představitelů Demokratické strany. Podle kongresmana Toma Malinowského, demokrata z New Jersey, tímto krokem Trump dokazuje, že je jedná v ruském zájmu.

„Máme velmi vážné obavy o zmrazení těchto velmi důležitých prostředků a naléhavě žádáme administrativu o další informace, proč byly tyto zdroje zadrženy,“ uvedl mluvčí finančního výboru Sněmovny reprezentantů Evan Hollander.

Zdroj:  politico.com