Polský generál Skrzypczak: Západ místo pomoci diskutuje. Kam směřujeme? Měli by všichni Ukrajinci zemřít na bojišti? (Foto: Shutterstock)

Pokud tomu dobře rozumím, Západ by podle vás měl Ukrajinu vojensky podporovat i nadále?

Ano, je nutné dodávat Ukrajincům zbraně, ale ne kapkovou metodou. Tato pomoc by již měla mít také zcela jiný charakter. Měli bychom společně s NATO začít cvičit nové formace ukrajinské armády – v Polsku, v Německu, ve Francii. Měli bychom vycvičit ty ukrajinské občany, kteří jsou zde – mobilizovat, vycvičit, jmenovat a poslat na frontu, protože pro Ukrajinu je to stále obtížnější.

Rozumím vám správně – myslíte si, že v Polsku by měli být mobilizováni a vycvičeni ti Ukrajinci, kteří nyní žijí v naší zemi?

A proč ne? Ve Francii jsme v letech 1939 a 1940 postavili armádu z emigrantů a těch, kteří po zářijové porážce uprchli z Polska, čítající 80 000 vojáků. A proč takové ukrajinské jednotky nepostavit v Polsku a neposlat je na frontu? Je to jen otázka mezivládních dohod a lze to udělat, není třeba čekat.

Pokud jde o ukrajinské občany pobývající v zemích NATO, včetně Polska, ti z nich, kteří chtěli bojovat na frontě, jsou již na Ukrajině.

A teď se jich budeme ptát, zda chtějí být vojáky, nebo ne? Je třeba je mobilizovat, povolat do armády a to je vše. Promiňte mi, že to říkám, ale jako vojáka mě bolí, že Ukrajina s naší účastí promarňuje svou šanci.

Zdroj: wpolityce.pl