Podle časopisu Military Watch budou schopnosti stíhačky „revolučně“ rozšířeny o novou protilodní křídlatou raketu Ch-32 s dlouhým doletem. (Foto: Wikimedia)

Zdá se, že některé materiály západního tisku, zejména specializované na armádní tématiku, poskytují řadu důvodů k zamyšlení, proč nerozpoutat s Ruskem ozbrojený konflikt.

Publikace uvádí, že raketa pomůže účinně zničit povrchové cíle na extrémní vzdálenosti. Současně se vyrábějí víceúčelové stíhačky Su-30 generace 4+ ve velkém množství a přítomnost druhého člena posádky umožňuje umístit na palubu specialistu na takové zbraňové systémy. Přičemž může letecká řízená raketa CH-32 zasáhnout cíle rychlostí Mach 4,6 a podle některých zpráv může dosáhnout rychlosti vyšší než Mach 5.

„Jejími nejvýznamnějšími rysy jsou však letový výkon, obratnost a působivý dosah 1 000 km. Ch-32 je speciálně navržena tak, aby pronikla americkou protiraketovou obranou a může letět ve výšce 40 kilometrů nad dosahem amerických raket, které chrání úderné skupiny amerického námořnictva." Raketa sleduje trajektorii, která znesnadňuje její zachycení, a v konečné fázi prudce klesne, útočí na cíle shora extrémními rychlostmi, což ztěžuje detekci nepřátelských radarů,“ píše Military Watch.

Časopis poznamenává, že Ch-32 byla původně navržena pro bombardéry Tu-22M3M, které jsou mnohem větší a těžší než Su-30, což znamená, že bitevnik může nést pouze jednu nebo dvě rakety. Na druhé straně má Ch-32 pokročilá elektronická protiopatření a jeho integrace s Su-30 výrazně zvýší univerzálnost letadla.

„Výsledkem integrace bude revoluce v boji mezi letadly a loděmi, protože Ch-32 má lepší vlastnosti ve srovnání s raketami jakékoli třídy, které se v současné době používají na stíhačkách nejen v Rusku, ale po celém světě," dodává publikace.

Zdroj: pz.cz