V roce 2018 nastala pozoruhodná věc ve věci stíhání ICC Američanů za válečné zločiny v Afghánistánu, jak to celé dopadlo? Podívejte se níže. (Foto: Flickr)

Spojené státy v pondělí pohrozily, že pokud Mezinárodní trestní soud obviní Američany, kteří sloužili v Afghánistánu, z válečných zločinů, zatknou je a uvalí na ně sankce.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton označil haagský orgán pro práva za „nezodpovědný“ a „vyloženě nebezpečný“ pro Spojené státy, Izrael a další spojence a prohlásil, že jakékoli vyšetřování příslušníků amerických služeb by bylo „naprosto nepodloženým a neoprávněným vyšetřováním“.

„Pokud soud půjde po nás, Izraeli nebo dalších spojencích USA, nebudeme sedět tiše,“ řekl Bolton.

Uvedl, že USA jsou připraveny uvalit na představitele soudu finanční sankce a obvinit je z trestných činů, pokud budou postupovat proti některým Američanům.

„Zakážeme jeho soudcům a státním zástupcům vstup do Spojených států. Uvalíme sankce na jejich finanční prostředky v americkém finančním systému a budeme je stíhat v americkém trestním systému,“ řekl.

„Totéž uděláme pro jakoukoli společnost nebo stát, který bude napomáhat vyšetřování ICC proti Američanům,“ dodal.

Bolton se takto vyjádřil v projevu ve Washingtonu před Federalistickou společností, mocným sdružením právních konzervativců.

Následně se od vyšetřování ustoupilo. Nicméně v roce 2022 soudci ICC znovu povolili prokuratuře obnovit vyšetřování v Afghánistánu.

Zdroj: france24.com