Dva přepravci z Polska se pokusili Lamanšským průlivem propašovat migranta z Iráku, kterého převáželi v rakvi. Za tento čin byli odsouzeni ke 14 měsícům ve vězení. Informovala o tom rozhlasová stanice RTL. (Foto: NPR / ilustrační)

Uvádí se, že k incidentu došlo na začátku dubna letošního roku. Během kontroly před vjezdem do tunelu pod Lamanšským průlivem se ukázalo, že dodávka registrovaná v Polsku je plná rakví. Podle řidičů byly prázdné smrkové rakve určeny k dodání rituální agentuře v Londýně.

Nicméně, i přes tvrzení řidičů, objevili policisté v jedné z rakví muže.

„Ležel v ní natažený jako mrtvola, s rukama založenýma na prsou. Jen byl naživu, vstal a začal mluvit,“ uvádí RTL.

Nakonec se ukázalo, že muž přepravcům zaplatil za to, aby jej dostali do Velké Británie.

Kvůli tomuto neúspěšnému převozu byli oba řidiči odsouzeni ve Francii, a to ke čtrnácti měsícům ve vězení. Tento přísný trest je postihl proto, že prokurátor označil použití rakve pro převoz za „nevhodné a ponižující“.

Migranti se pravidelně a zoufale snaží dostat se do Spojeného království, které je pro ně atraktivní velkorysými sociálními výhodami. Často se tak pokouší o přepravu na lodích nebo se ukrývají v nákladních automobilech či dokonce v nákladových prostorech letadel.

Podle francouzského ministerstva vnitra bylo v roce 2018 uskutečněno celkem 71 pokusů na lodích o nezákonné překročení Lamanšského průlivu (v roce 2017 jich bylo jen 12).

Celkem se v roce 2018 pokusilo překročit hranice daného průlivu 504 migrantů, z nichž se 276 osob dostalo na pobřeží Velké Británie a 228 migrantů zadržely francouzské úřady.

Zdroj:  today.rtl.lu