Americké úřady nechtějí vyšetřovat pokusy ukrajinských úředníků o zasahování do amerických prezidentských voleb, které se konaly v roce 2016. (Foto: Wikimedia)

Ve vysílání televize FOX News to 8. dubna uvedl John Solomon, viceprezident amerického deníku The Hill.

Podle jeho slov mají Ukrajinci velmi podstatné důkazy. Ty zahrnují například korespondenci dvou tamních policejních důstojníků, ve které se přiznávají ke snaze ovlivnit americké volby.

Kromě toho mají k dispozici také hlasový záznam šéfa ukrajinského Národního úřadu pro boj s korupcí Artem Sytnik. Ten v záznamu údajně přiznává, že Ukrajinci záměrně na sítích zveřejnili dokumenty, které se týkaly ředitele Paula Manaforta, šéfa Trumpovy kampaně.

Jejich cílem bylo, aby ve volbách zvítězila Hillary Clintonová. Existují prý také důkazy o tom, že ukrajinští úředníci pracující ve Washingtonu poskytli předvolebnímu štábu Clintonové informace, které pojednávaly o údajných vztazích Donalda Trumpa s Ruskem.

Navzdory přesvědčivosti těchto důkazů, nedovolila vláda USA ukrajinským úředníkům předat je Spojeným státům, uvádí novinář.

Někteří z nich, například, nedostali vízum na americkém velvyslanectví v Kyjevě. A navíc člověk, který měl dokumenty předat americké straně, přestal poté komunikovat.

Na konci března dokončil ve Spojených státech zvláštní prokurátor Robert Muellera vyšetřování o možném zasahování Ruska do voleb, a to ve prospěch Donalda Trumpa. Vyšetřování však neodhalilo žádné důkazy, tudíž nebyl prezident obviněn.

Již v lednu roku 2019 ukrajinská strana Opoziční platforma – Za život obvinila Sytnika a mluvčího Parlamentu Ukrajiny Serhije Leščenka ze záměrného zasahování do amerických voleb. Podle politiků měl soud v Kyjevě tato obvinění uznat.

Zdroj:  foxnews.com