Americká armáda se vrátila do severovýchodní Sýrie. Dnes 26. října o tom informovala syrská státní televizní stanice. Dodatečné síly míří na ochranu nalezišť ropy před ozbrojenci teroristické organizace Islámský stát. (Foto: Centcom)

„Konvoj amerických okupačních sil vstoupil z Iráku do syrské provincie Hasaka přes nelegální hraniční přechod al-Valid. Skládá se z několika desítek vojáků a vojenského vybavení. Kolonu kryjí americké vrtulníky," informovala syrská televize.

Od roku 2014 Spojené státy a jejich spojenci prováděly operaci proti islámskému státu v Sýrii a Iráku, přičemž v Sýrii jednaly bez souhlasu oficiálních orgánů. Rozhodnutí opustit severovýchod země oznámil Washingtonu až poté, co 9. října turecká vojska začala operaci Pramen míru proti kurdským silám. Ti byli v posledních několika letech spojenci USA v boji proti IS.

V důsledku americká armáda opustila většinu základen v provinciích Aleppo, Hasaka a Rakka a přesídlila do Iráku.

Současně americký prezident Donald Trump uvedl, že část americké armády zůstane v Sýrii, aby chránila ropná naleziště. Pentagon později potvrdil, že je připraven vyslat další síly k ropným ložiskům.

Na východních břehách Eufratu se nachází 90 % zásob syrské ropy. Dříve to byla pevnost a hlavní zdroj příjmů pro IS, v poslední době kontrolu těchto oblastí převzaly hlavně kurdské jednotky a Američané. Tento týden Trump nabídl Kurdům převzít oblast a také slíbil, že jim nějaká americká společnost pomůže s těžbou ropy.

Zdroj:  nbcnews.com