Vláda SRN přijala kvůli covidu rozhodnutí o zpřísnění omezení na období od 16. prosince do 10. ledna. Budou zavřeny obchody a zakázán prodej alkoholu na veřejnosti, prohlásila kancléřka Angela Merkelová. (Foto: Wikimedia)

„Dohodli jsme se na tom, že nařízení regionů (o zpřísnění opatření) budou platit do 10. ledna. Pokud jde o omezení kontaktů, povoluje se schůzka za účasti maximálně 5 lidí zastupujících dvě domácnosti. Výjimky budou platit pouze 24.-26. prosince, ale nikoliv na Silvestra,“ prohlásila na tiskové konferenci k závěrům konference s nejvyššími představiteli regionů, věnované situaci s koronavirem.

Sdělila, že od 16. prosince budou zavřeny maloobchody „kromě potravinových a dalších, jež prodávají zboží pro domácnost“. Zakazuje se rovněž novoroční prodej pyrotechniky. Ministerstvo vnitra vydá příslušné nařízení. Budou zavřena i kadeřnictví.

„Zaměstnavatele vyzýváme k zajištění práce na dálku,“ řekla Merkelová.

Zakazuje se také konzumace jídel a potravin v podnicích veřejného stravování. Jde o upřesnění stávajícího pravidla, podle něhož mohou tyto podniky pouze dopravovat nebo vydávat z okénka svoji produkci. V důsledku toho se lidé i nadále scházeli na vánočních trzích, kde se prodává svařené víno a různé lahůdky, což je porušením platných pravidel omezení kontaktů.

Počet případů nákazy koronavirovou infekcí covid-19 stoupl v Německu za uplynulých 24 hodin o 20 200 a dosáhl 1 320 716. Informuje o tom Institut Roberta Kocha.

Během uplynulých 24 hodin zemřelo v SRN na covid-19 321 lidí, celkový počet úmrtí se zvýšil na 21 787.

Německá kancléřka Angela Merkelová předtím prohlásila, že země dokázala zastavit prudký nárůst počtu nakažených koronavirem, avšak situace ještě zdaleka není příznivá.

Zdroj:  bloomberg.com