Americký prezident Donald Trump, který podle předběžných dat prohrál prezidentské volby, se teoreticky může vrátit na post prezidenta, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik investiční ředitel dánské banky Saxo Bank Steen Jakobsen, autor každoročních „šokujících prognóz“ této banky. (Foto: Wikimedia)

Podle předběžných dat v amerických prezidentských volbách zvítězil demokrat Joe Biden. Trump ale porážku neuznal a mluví o svém vítězství ve volbách, jejichž výsledky žaluje u soudů.

Trumpovi advokáti zejména tvrdí, že sčítací stroje vyrobené firmou Dominion mohly měnit hlasy pro Trumpa a předávat je Bidenovi. Samotná firma to kategoricky popírá. Úřady států, jež pořádaly volby, a také Ministerstvo spravedlnosti USA činily prohlášení, že k masovým porušením, která by mohla ovlivnit výsledek hlasování, nedošlo. Soudy zatím neuspokojily žádnou žalobu Trumpa a jeho stoupenců, ale celá řada žalob se ještě projednává, také u Nejvyššího soudu USA.

„Říká všem, že zahájí předvolební kampaň 2024 v den Bidenovy inaugurace v lednu, takže je to naprosto možné,“ řekl Jakobsen v odpovědi na otázku, jestli se Trump dokáže vrátit na prezidentský post.

„Osobně si nemyslím, že má šanci. V roce 2024 však budou USA skutečně potřebovat reformy, kdežto Trump se chová tak, jako by žil v padesátých nebo šedesátých letech,“ dodal expert.

Samotní Američané již sázejí na Trumpův návrat. Americký country zpěvák John Rich vsadil například 10 tisíc dolarů na to, že Trump stále ještě může zvítězit v nynějších volbách a zůstane prezidentem USA v příštím roce.