USA a jejich spojenci z NATO začínají úzce spolupracovat na vývoji a realizaci bezpilotních námořních systémů.

Článek Defence News s odkazem na slova odborníků informuje, že podepsaná dohoda o spolupráci 13 členských států NATO je nejnovějším důkazem toho, jak vážně aliance vnímá hrozbu, kterou představují ruské ponorky.

Dohodu podepsaly Belgie, Dánsko, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Turecko, Spojené království a Spojené státy.

Během červencového summitu úřady schválily plán společného využívání technologií zaměřených na boj proti mořským minám a ponorkám, uvádí portál s odkazem na říjnovou tiskovou zprávu.

„Použití bezpilotních systémů se stane revolučním průlomem v námořní technologii," uvádí tisková zpráva.

„Díky spolupráci s tradičními námořními zařízeními tyto bezpilotní systémy zvýší naše situační povědomí a také naší kontrolu na moři."

„Členové NATO jsou znepokojeni rostoucí hrozbou ruských ponorek, a proto investují více prostředků, aby se s touto hrozbou vyrovnali," poznamenal Jorge Benitez, hlavní vědecký pracovník Atlantické rady.

„Za ruského prezidenta Vladimira Putina v severním Atlantiku nasadili nové a tajuplné ponorky, což je pro námořnictvo NATO mnohem obtížnější než před 15 lety," uvedl odborník.

Zdroj:  defensenews.com