První cesta ruské plovoucí jaderné elektrárny uvrhla média do naprostého šílenství. Označují ji za „plovoucí Černobyl" či „jaderný Titanic". Loď v sobě zatím ale nemá ani jaderné palivo, píše RT.

Loď Akademik Lomonosov je plovoucí jaderná elektrárna. V sobotu vyrazila na svoji první cestu z Petrohradu do Murmansku. Tam bude naplněna jaderným palivem a následně bude odtažena na ruský Dálný východ. Její plánovaný příchod do služby je v roce 2019, bude sloužit u břehů Čukotky.

První cesta této lodi neunikla velké pozornosti médií. Ta se soustředila hlavně na rizika tohoto nového plavidla. Greenpeace spolu s médii označily loď za „plovoucí Černobyl" či „jaderný Titanic". 

„Jaderné reaktory plovoucí okolo Atlantického oceánu budou velkým rizikem pro citlivé prostředí, které již je velmi pod tlakem díky změně klimatu," řekl expert Greenpeace pro jadernou energetiku Jan Haverkamp, jehož vyjádření citovala mnohá média.

Jedná se o první sériově vyráběnou loď svého druhu. Média ovšem vytvořila dojem, že se jedná o první jaderný reaktor na vodě, což je jasný nesmysl.

Desítky ponorek na jaderný pohon a americké letadlové lodi z nějakého důvodu podobné znepokojení u médií nevyzývají. Nejen to, ruský Rosatom, který loď vyvinul, explicitně prohlásil, že na potenciální rizika byl brán ohled při konstrukci lodi.

Plovoucí jaderná elektrárna má dva reaktory KLT-40S, které jsou schopné vyprodukovat 70 megawattů elektrické energie a 50 gigakalorií tepelné energie za hodinu. Jedna tato loď dokáže vyrobit dostatek energie pro město se 100 tisíci obyvateli. Plánovaná životnost elektrárny je 40 let, může být prodloužena na 50.